Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Николай Габровски: Има болници, които бягат от отговорността да лекуват тежко болни

25 ноември 2020, 13:11 часа • 3003 прочитания

Има болници, които не са солидарни в COVID-кризата потвърди зам.-председателят на БЛС и зам.-директор на "Пирогов" проф. Николай Габровски. Той не назова лечебно заведение, но настоя да се засили контрола. Ето какво още сподели той пред Actualno.com:

Още: Георги Харизанов от Вашингтон за "Студио Actualno": За всички е ясно, че диктаторите са Путин и Лукашенко, не Зеленски (ВИДЕО)

Още: Проф. Каламарис: Сделката на Тръмп за Украйна минава през Рияд и свалянето на цените на петрола (ВИДЕО)

Проф. Габровски, има ли болници, които не се включват в борбата с COVID-19?

Не мога да твърдя, че има болници, които не се включват, но безспорно тежестта не е разпределена пропорционално. Има болници, които поемат невероятно по-голяма тежест от други. За мен това, в известна степен, е обяснимо – не всички болници имат подготовка за да посрещат тежки случаи. Но има категорично болници, които претендират да бъдат високо технологични, многопрофилни и същевременно бягат от отговорностите да лекуват по-тежко болни. Ежедневно сме свидетели на пренасочени по една или друга причина на подобни болни, които стигат в крайна сметка до някои от основните университетски болници. Това смятам, че е некоректно и трябва да има контрол, защото наш общ дълг е всички в този тежка ситуация да се опитаме да се справим с възникналата криза. Когато тя отмине, разбира се, ще се върнем към нормалната си дейност, но дотогава всички солидарно, на равна нога, трябва да застанем срещу това изпитание.

Как това да стане факт?

Още: Нова мания при децата: Опасна ли е игра, която предизвиква търсаческите умения на тийнейджърите? (ВИДЕО)

Още: Петър Кичашки: Не е гаф, че Тръмп нарече Зеленски диктатор, добре калкулирано поведение е (ВИДЕО)

Има си контролни органи, които трябва да проверяват дали информацията, която се подава е коректна, както по отношение на броя болни, така и по отношение най-вече на тежестта на болните. Преди COVID-кризата имаше афинитет към по-млади с по-леки заболявания пациенти с по-скъпо платени пътеки. Това, вероятно е обяснимо в подобен момент, но сега, когато имаме тежка криза, която засяга всички, съм убеден, че трябва да сме солидарни и всички трябва да подкрепят своите колеги в другите лечебни заведения, за да може да има по-равномерно разпределение на тежестта.

Дали нормативната база не пречи?

Напротив, нормативната база е много ясна и министерството взе едно чудесно решение за брой легла, които трябва да бъдат отворени и което засяга абсолютно всички структури. Въпросът е, че между легла и медицинска дейност има известна разлика.

На какво да разчитаме?

Още: 35 години SOS Детски селища България. За постиженията и предизвикателствата разказва Валерия Георгиева

Още: "Борисов утре ще каже, че не познава Желязков": Веселин Стойнев за "спуснатия ей така" бюджет (ВИДЕО)

Да разчитаме, че ще има контрол, защото очевидно на съвест не може да се разчита.

Интервю на Ива Иванова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес