"Няма изявен победител в президентския дебат. Тези, които си харесват президента Румен Радев днес са изключително доволни и обратното, но това са двете партизански групи. По средата има избиратели, които до неделя ще мислят дали изобщо да гласуват и ако го направят - за кого от тях."
Това заяви в предаването Студио Actualno професор Михаил Мирчев, социолог и преподавател от УНСС. Той смята, че именно от тези избиратели зависи дали е възможна някаква изненада. Изненада по-скоро от гледна точка на дистанцията между двата и изборната активност, защото е почти сигурно, че президентът Румен Радев ще спечели битката, смята социологът.
Предполагаема изборна измама
Още: Петър Кичашки: Не е гаф, че Тръмп нарече Зеленски диктатор, добре калкулирано поведение е (ВИДЕО)
"Четири различни социологически агенции направиха паралелно преброяване, като при всички се получи едно голямо разместване. Виждайки разместванията, знаете ли до каква хипотеза достигам? Че чрез машините явно 1-2% механично са дадени на "Продължаваме промяната", а между 2-3% са отнети от БСП, посочи професор Мирчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Целта на Борисов и Пеевски е да не отидат на съд, не да управляват" (ВИДЕО)
"Спомняте си този дивен скандал две седмици преди изборите с незаконните машини, с неясния софтуер, софтуерните ключове и двамата съмнителни човека, които ги владеят. Не знаем какво наистина се е случило и вероятно никога няма да узнаем, но индиректно когато екзитпола драстично се размине с паралелното преброяване, аз нямам друго обяснение.
Моите колеги са много добри професионалисти. Протоколите са сбъркани. Кой ги сбърква тези протоколи? Изборните машини и резултатите, които се изваждат от тях. Само при две партии има изместване. Един-два процента в полза на формацията на Кирил Петков и два-три в минус на БСП.
Много интересни въпроси от социологическа и професионална гледна точка. Разбира се и ние трябва да се вгледаме в своите методики, включително ако някои неща не са направени съвсем точно да ги коригираме, защото ни предстоят нови избори. Не само сега в неделя, но по всяка вероятност и през април още веднъж, прогнозира Мирчев.
Ниската изборна активност
Активността е ниска, защото старите вече са компрометирани, а новите, които излязоха на терена, много бързо се самоубиха. Вижте например партията на т.нар. нов политик Слави Трифонов. Много добър резултат на първите избори, още по-добър резултат на вторите, а след това пълна катастрофа, включително и имиджова. Мая Манолова като нова надежда. Тя е стогодишна политичка вече, условно казано. Тя сега играеше една много странна роля на втори път девойка в политиката. Сега тя мощно пропадна където й е мястото. Правят нещо в неудачна формула.
Сега имаме следващия експеримент с Кирил Петков и неговата формация. Тя дори не е партия. Те дори не са опитали да си създадат структури в страната. Разчитат само на медийното участие в централните телевизии. Но хората имат неистово желание нещо ново да се случи в България, различно поне от нещата от 2001 година насам, като партийно присъствие, хора с различна моралност и мисловен капацитет. Пробваха със Слави, с Мая, с Христо Иванов и сега пробват с Кирил Петков. Сега всички външни и вътрешни фактори работят за това, той да успее с правителство. Ако този човек успее, ще получи отново страхотен кредит на доверие. Но ако катастрофира, това ще се случи на десетия ден, а не на четвъртия месец, както се случи със Слави Трифонов.
Социологическите рейтинги преди изборите
Нямаше неточни социологически прогнози. Случи се съвсем друго нещо. Предварителният рейтинг на "Продължаваме промяната" беше между 15-17%. Вдигате т.нар. доверителен интервал до 19%, защото социологическата точност е от този порядък. Горният ръб на диапазона е 19%, а от България те получиха около 23%. Това се нарича изборна изненада. Тя идва от последните 1-2 седмици, в които т.нар. периферии на четири партии, се обръщат към новото. Около 3% се оказват тези в ИТН. Отишли са в това новото и странното - Кирил Петков с холивудската усмивка. По същия начин и с БСП. Мая Манолова се изтощи като усмивка, като визия, прически и говорене. Тя има процент и половина по-малко спрямо предишните избори. Къде са отишли те? Не при старите партии, а при новото. По същия начин и с Демократична България. Тези избиратели от периферията са се чудели до последно за кого да гласуват. Кирил Петков е от Да, България, да не го забравяме. Той не е паднал от небето. Той е сред учредителите и ключов икономически експерт на партията. Хората трябва да знаят, че предварителните данни не са прогноза, а само предварителни рейтинги.
Оставките след изборите - реална отговорност или прах в очите
Реално поемане на отговорност си е. Спомняме си колко пъти искаха оставката на Нинова в БСП, но сега нещата са различни. Тя ще престане да бъде председател, но не от утре, както си мислят наивниците, а от януари когато си направят конгрес. Те си промениха устава и сега председателя се избира от всички членове на партията. В БСП мисля, че те са около 80 000. Стои въпросът дали Корнелия Нинова изобщо ще се кандидатира за втори път за председател. Не ми е ясно с Христо Иванов как стоят нещата, защото той си подаде оставката и от следващия ден без повече обяснения, той продължи да си действа като безвъпросен председател на формацията. Съвсем пък не знам каква е ситуацията във ВМРО, но те паднаха до тези фатални 2%, а бяха във властта и имаха много добър рейтинг и претърпяха изборна катастрофа. Не мога да определя обаче дали поемането на отговорност там е реално или не, посочи още професор Мирчев.
Интервю на Тодор Беленски