Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петър Николов: Във Варна не строят блок за пострадали в наводнението, а за малцинства

13 септември 2014, 11:00 часа • 29561 прочитания

Доверието е най-дефицитната стока в България. Поредното доказателство в тази насока идва от поредния протест - този път във Варна. Причината е намерението на общината да построи блок за нуждаещи се хора в "Аспарухово", който да приютява пострадали от наводнението през лятото. Така твърди общината - но според жители на квартала това не е вярно и в блока ще бъдат настанени най-вероятно представители на малцинствата у нас, по подобие на прословутия блок 20 в Ямбол. Един от идеолозите на протеста - г-н Петър Николов, разговаря с Actualno.com и представи мотивите плюс за излизане на улицата от гражданите на варненския квартал и недоволството срещу Варненска община и кмета на града Иван Портних.

Още: Георги Харизанов от Вашингтон за "Студио Actualno": За всички е ясно, че диктаторите са Путин и Лукашенко, не Зеленски (ВИДЕО)

Още: Проф. Каламарис: Сделката на Тръмп за Украйна минава през Рияд и свалянето на цените на петрола (ВИДЕО)

Здравейте, г-н Николов. Как възникна идеята за протест и кой поде инициативата - гражданин, няколко души, неправителствена организация?

След проведеното обществено обсъждане, за което нямаше много предварителна информация, група граждани, присъствали на събитието, се свързаха с мен. Хората ме познават, защото бях един от активните доброволци при чистенето на "Аспарухово". Имахме идеята да направим подписка. Така се роди инициативата "Аспарухово казва Не, благодаря! Социален комплекс, No thanks". Други млади хора, недоволстващи от неуредиците в квартала, решиха да организират протест и така се събрахме.

Какво знаете за въпросния проект за строеж на блок - кой трябва да живее там?

Още: Нова мания при децата: Опасна ли е игра, която предизвиква търсаческите умения на тийнейджърите? (ВИДЕО)

Още: Петър Кичашки: Не е гаф, че Тръмп нарече Зеленски диктатор, добре калкулирано поведение е (ВИДЕО)

В рамките на Операция 1.2. „Жилищна политика” на Оперативна програма „Регионално развитие” е обявена схема „Подкрепа за осигуряване на съвременни социални жилища за настаняване на уязвими, малцинствени и социално слаби групи от населението и други групи в неравностойно положение”. Основна цел на схемата е да допринесе за социалната интеграция чрез повишаване на жизнения стандарт и общо подобряване на качеството на жилищния фонд на градските общности от хора в неравностойно и уязвимо положение. Фокусът е върху хора "със специфични нужди (маргинализирани групи)". За целта по схема по ОПРР ще се изградят нови социални жилища общинска собственост, в който да бъдат настанени представители на групи в неравностойно положение, като физическото местонахождение на жилищното строителство трябва да осигурява пространствена интеграция на представителите на маргинализираните общности като цяло и да не допринася за тяхната сегрегация, изолация, изключване и нова концентрация на представители на целевата група в конкретен район.

Целева група по проекта включва:

1. Бездомни хора и/или такива, живеещи в много лоши битови условия – лица, които нямат собствено жилище и не притежават движима или недвижима собственост и отговарят на поне едно от следните условия: - живеят на улицата или на публични места, без осигурен подслон; - нямат обичайно място на пребиваване или нощуват в приюти - обитават жилище, което не отговаря на законоустановените стандарти за жилищно строителство и проектиране - обитават жилище, което не е електрифицирано или няма достъп до питейна вода, или канализация и др. - обитават пренаселено жилище

2. Родители с деца, вкл. непълнолетни родители, непълнолетни семейства, деца с влошено здраве и увреждания

Още: 35 години SOS Детски селища България. За постиженията и предизвикателствата разказва Валерия Георгиева

Още: "Борисов утре ще каже, че не познава Желязков": Веселин Стойнев за "спуснатия ей така" бюджет (ВИДЕО)

3. Хора в риск от бедност и социално изключване, чийто среден доход на член от семейството за предходните 12 месеца е по-нисък от гарантирания минимален доход за страната. Лицата от целевата група задължително следва да живеят/обитават обособени територии (квартали) или части от тях с лошо състояние на жилищния фонд, с лоша и липсваща инженерна инфраструктура и да не притежават собственост върху недвижим имот. От това става ясно, че проектът не е насочен към пострадалите от наводнението. Те имат имоти и не могат да кандидатстват за временно настаняване. Това е блок за социално слаби жители на град Варна, както е записано в условията за кандидатстване, а не на "Аспарухово". Затова хората се тревожат, че кварталът ще се насели с нови представители на различни маргинализирани групи, което ще влоши качеството на живот на останалите жители.

Смятате ли, че кметът Иван Портних ще се съобрази с искането Ви за спиране на проекта? Ако не се случи, какво друго ще предприемете?

Надяваме се кметът Портних да обърне внимание на исканията на гражданите. Въпреки, че сме внесли близо 4000 подписа, до момента той демонстрира безразличие и се държи все едно проблем няма.

Доволни ли сте от мерките, които се взеха след наводнението в Аспарухово? От какво сте недоволни конкретно?

Всеки жител има различно мнение, защото в отделни части на квартала проблемите са различни. При едни улиците са осеяни с дупки, при други деретата не са почистени, трети пък са недоволни от обезщетяването до момента за причинените им вреди от потопа. Аз лично не съм доволен от дупките по моята улица, но забелязвам, че дупки има в цяла Варна и усещането да шофираш не е никак приятно.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес