Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Любо Георгиев: Очаквайте и възможното невъзможно от ONE ARCHITECTURE WEEK

23 септември 2014, 12:50 часа • 48515 прочитания

Любо Георгиев е директор на ONE ARCHITECTURE WEEK. Архитект по призвание и професия, Любо получава бакалавърска степен от IUAV във Венеция, а магистърска през 2007 г. от TU в Делфт (Холандия). Работи като архитект в Manzelle Studio di Architettura (Венеция), ЛП Консулт (София), Claus en Kaan Architecten(Амстердам), MVRDV (Ротердам) и Turenscape (Пекин). Макар да е прекарал повече от половината си живот извън страната, в последните години Любо заема все по-активна позиция по теми свързани с архитектурата и градската среда у нас. 

Още: Георги Харизанов от Вашингтон за "Студио Actualno": За всички е ясно, че диктаторите са Путин и Лукашенко, не Зеленски (ВИДЕО)

Още: Проф. Каламарис: Сделката на Тръмп за Украйна минава през Рияд и свалянето на цените на петрола (ВИДЕО)

Как и кога стартира идеята за ONE ARCHITECTURE WEEK? 

Идеята се заражда преди малко повече от седем години, когато се проведе и първото издание на фестивала в София. Тогава фокусът на събитието беше малко по-различен и падаше върху отношенията бизнес – архитектура. Това се промени още на следващото издание и с годините фестивалът се отвори, за да приобщим към професионалните среди и бизнеса и обикновените хора, които искаме да въвлечем в един разговор за градската среда, в която живеем. 

Успешна ли е? Защо? 

Още: Нова мания при децата: Опасна ли е игра, която предизвиква търсаческите умения на тийнейджърите? (ВИДЕО)

Още: Петър Кичашки: Не е гаф, че Тръмп нарече Зеленски диктатор, добре калкулирано поведение е (ВИДЕО)

ONE ARCHITECTURE WEEK започна като двудневна конференция, а днес е едноседмичен фестивал и всяка година привличаме все повече посетители, както и архитекти и артисти от световна величина за участие. За нас успехът на фестивала обаче не минава единствено през все по-многобройната аудитория. Много са важни според мен и практическите му измерения и много добър пример за това са конкурса за метростанция 20 в София, както и за пловдивския площад “Централен”, който тази година организирахме заедно с Община Пловдив и асоциация WhATA. Измерваме успеха си и с това как хората започват да възприемат по различен начин заобикалящата ги среда, защото това все пак е една чувствителност, която човек развива. 

Защо тази година ще се проведе в Пловдив, а не както през миналите години, в София? 

Това е втора поредна година, в която фестивалът ще се проведе извън София. Миналата година решихме да преместим фестивала в Пловдив и той стана част от културната програма, с която градът преди няколко дни спечели надпреварата за Европейска културна столица през 2019 г. Тази година отново ще бъде в Пловдив. Работим добре с Община Пловдив и това партньорство вече даде добри резултати. В София е съсредоточена огромна част от културния живот на страната и е редно другите градове да не изостават. За страната като цяло е важно повече градове да се развиват културно и да могат да предложат на гражданите си такива събития. Ние определено искаме да сме част от тази промяна и си партнираме добре и с още други общини. 

Още: 35 години SOS Детски селища България. За постиженията и предизвикателствата разказва Валерия Георгиева

Още: "Борисов утре ще каже, че не познава Желязков": Веселин Стойнев за "спуснатия ей така" бюджет (ВИДЕО)

Какво можем да очакваме от тазгодишната ONE ARCHITECTURE WEEK

Куратори на това издание на фестивала са много талантливите родни архитекти от студио dontDIY. С тях сме селектирали доста разнообразна и интересна програма. Тази година сме се съсредоточили върху Капана в Пловдив. Това е едно място в центъра с много характерен дух и архитектура, което искаме да съживим. Мисля, че Капана има голям потенциал да се превърне в своеобразно сърце на града - нещо като културен и творчески център.  

Какво ще включва програмата? 

В Капана сме приготвили редица акции и намеси, някои от които ще оставят трайна следа в квартала. Ще използваме различни средства за намеса и по-голямата част от хората, които ще правят тези намеси, не са архитекти, защото те могат да погледнат на архитектурните въпроси и проблеми от неархитектурна професионална гледна точка. Ще има изложби и инсталации, които работят със звук, светлина, текст, писане, разговори, както и филми, представяния и специална програма за деца. Тези събития ще са отворени и безплатни за всички посетители на фестивала.

За хората от бранша, за студентите и по-запалените по архитектурна тематика ще има и професионален Форум, на който ще говорят някои от най-интересните съвременни архитекти в световен мащаб. 

Кого можем да очакваме да видим на Форума?

Постарахме се да поканим специалисти в различни области и от различни точки на света и се получи много силна група. Нура Ал-Сайех например е ръководител на архитектурната дейност в Министерството на културата на Бахрейн. Тя е изключително интересен пример като архитект от Близкия изток и е била съкуратор на участието на Бахрейн в 12-ото издание на архитектурното биенале във Венеция през 2010 г., което им носи Златен лъв за най-добро национално участие. Освен това работи и като независим архитект по проекти в Бразилия, Наблус и Бахрейн.

Друго интересно име е форума е българката Мaрия Айолова от нюйоркската „Тереформ УАН”, които се занимават със смарт дизайн в градовете. Това включва разработването на новаторски решения и технологии за устойчиви практики в областта на транспорта, градоустройството, инфраструктурата, както и по проблемите с отпадъците. Мaрия е архитект и университетски предподавател, като се специализира върху социалния и екологичния дизайн. Има десетки международни награди, включително наградата за градски дизайн на AIA Ню Йорк 2013.

При Роберто Гонзалез от испанската „Андрес Жак” например, фокусът е изследването на свързаните домакинства като вид активен политически урбанизъм. Те съвсем наскоро спечелиха Сребърен лъв за най-добър изследователски проект на архитектурното биенале във Венеция, а през 2012 Музеят за модерно изкуство в Ню Йорк (MoMA) включи Ikea Disobedients в колекцията си и така стана първият архитектурен пърформанс, придобит от музея.

Във форума ще участват и още еднакво значими имена, включително Жуао Руива от португалското архитектурно бюро „Фора” - победителите в конкурса за площад “Централен”, който ще представи бюрото и ще говори по-подробно за печелившия проект.

Защо избрахте мото „Възможното невъзможно"?

Мотото, така формулирано от кураторския ни екип от dontDIY, е една провокация за "невъзможните" ситуации, с която искаме да уловим въображението на хората тази година. Отразява желанието ни да създадем една лабораторна среда в Капана, която да вдъхнови хората да са по-смели, по-предприемчиви и творчески. 

Къде и какво могат да видят хората, които са почитатели на архитектурата?

В продължение на една седмица ще има много и различни събития в Капана. Препоръчвам на всеки да мине оттам по време на фестивала и съм сигурен, че ще намери нещо, което да му грабне вниманието и въображението. За по-запалените почитатели на архитектурата и професионалната публика Форумът на 18-ти е задължителният елемент от програмата.

Един от най-интересните елементи за за широката публика ще бъде реализацията на „Пощенска кутия за приказки“ в рамките на фестивала. Темата ще бъде "Няма нищо невъзможно", реплика на фестивалното мото „Възможното невъзможно“. Всеки може да изпрати текст по тази тема, а най-добрите от тях ще бъдат прочетени от известни личности – артисти, филмови и театрални звезди, певци и т.н. 

Кои са хората, които стоят зад  ONE ARCHITECTURE WEEK?

Зад фестивала стоят ужасно много хора - от организаторите от ЕДНО и фондация “Америка за България”, до добрия ни партньор в лицето на Община Пловдив, през световните авторитети, които ще участват във Форума, всички участници в намесите, акциите и представянията, до нашите 8 стажантa. Това, което ни обединява е, че имаме много ентусиазъм и всички споделяме желанието да направим България по-приятно място за живеене. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес