Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ни дава виртуалната реалност и как ще промени живота ни? (ВИДЕО)

11 януари 2023, 19:30 часа • 7141 прочитания

Срещаме се с още един млад и успял българин в Студио Actualno в търсене на отговор на въпроса: Има ли българска мечта? Ще успеят ли младите да са успешни в България? Той се казва Венцислав Луканов - IT предприемач с фокус насочен към виртуална реалност, добавена реалност, а това може да се окаже новата реалност. За да се ориентират, хората, които са скептични и са с разбирането, че тази тема касае само малък сегмент от човечеството, ето малко цифри: Гейминг индустрията генерира за 2021 г. 195 млрд. долара, а се очаква да генерира 224 млрд. през 2023 г. Технологиите, които се развиват в гейминг индустрията обаче излизат отвъд нея и имат положително въздействие и в други сфери от живота.

Още: Георги Харизанов от Вашингтон за "Студио Actualno": За всички е ясно, че диктаторите са Путин и Лукашенко, не Зеленски (ВИДЕО)

Още: Проф. Каламарис: Сделката на Тръмп за Украйна минава през Рияд и свалянето на цените на петрола (ВИДЕО)

Има ли кратка версия на това, с което се занимаваш?

Занимавам се с технологии за пространствена визуализация. Това е виртуалната реалност и добавената реалност, тези нови технологии носят всякакви допълнителни стойности за много различни индустрии. Образование, трениране на хора или чисто и просто за забавление. В сектора на медицината има български предприемачи, които са успешни. Д-р Ваньо Везиров, който създава анатомично верни модели на човешки череп, така че да могат студентите по медицина да учат и практикуват.

Нещо като репетиция за реалността? В какви други посоки ще става реална тази виртуална реалност?

Още: Нова мания при децата: Опасна ли е игра, която предизвиква търсаческите умения на тийнейджърите? (ВИДЕО)

Още: Петър Кичашки: Не е гаф, че Тръмп нарече Зеленски диктатор, добре калкулирано поведение е (ВИДЕО)

С оглед на изминалата 2022, в която започна война може би е важна още една посока на развитие на виртуалната реалност, а именно създаване на архив на културното богатство, което имаме. Ето един пример, всички помним как изгоря парижката катедрала Нотр Дам, нейното възстановяване е възможно благодарение на това, че професор по фотография е заснел с дрон цялата сграда, за да направи нейно 3D копие за своите студенти. Когато има достатъчно 2D снимки на обект, вече може да се направи негов 3D модел. Съответно професиите на бъдещето създават едно огромно търсене за хора, които могат да дигитализират подобно културно наследство. Тези виртуални реплики в последствие могат да се използват както за виртуален туризъм, така и за образование или в случай на разруха.

Кои са негативните аспекти на живота във виртуална реалност?

Как фалшивата експертиза може да навлезе през тази нова реалност?

За да видите какво е виртуалната реалност и какво можем да правим в нея, вижте цялото интервю!

Още: 35 години SOS Детски селища България. За постиженията и предизвикателствата разказва Валерия Георгиева

Още: "Борисов утре ще каже, че не познава Желязков": Веселин Стойнев за "спуснатия ей така" бюджет (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес