Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цветозар Томов: Вървим към отказ от задължителното гласуване

24 октомври 2019, 13:50 часа • 4653 прочитания

Цветозар Томов е доктор по социология и един от най-авторитетните български социолози. Член и говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК) от 2015-а до 2019 година.

Още: Георги Харизанов от Вашингтон за "Студио Actualno": За всички е ясно, че диктаторите са Путин и Лукашенко, не Зеленски (ВИДЕО)

Още: Проф. Каламарис: Сделката на Тръмп за Украйна минава през Рияд и свалянето на цените на петрола (ВИДЕО)

Г-н Томов, с какво тези избори ще бъдат по-различни от предходните подобни видове вот?

Ако сравняваме с 2015-а година, тези избори ще бъдат много по-оспорвани на места, особено в по-големите градове. Ще има много балотажи в големите общини, отколкото имаше преди четири години. Възможни са изненади. Причината е, че има отдръпване на електората на най-голямата политическа сила по места, макар че тя пак вероятно ще даде най-добри резултати.

Извън партийните, има и доста екзотични кандидати. Такива, които са разпознаваеми като спортисти или шоумени, но не и с политическото си битие или каквато и да било ориентация. Имат ли шансове?

Още: Нова мания при децата: Опасна ли е игра, която предизвиква търсаческите умения на тийнейджърите? (ВИДЕО)

Още: Петър Кичашки: Не е гаф, че Тръмп нарече Зеленски диктатор, добре калкулирано поведение е (ВИДЕО)

Нямам наблюдения на всички места, но за един музикант и шоумен ще кажа, че няма шанс за Свиленград. Предполагам, че кандидатурите им са издигнати, за да привлекат избиратели и един-двама души да бъдат вкарани в общинския съвет. На много места подобни хора влизат в кампаниите с подобна цел – за да могат да използват публичната си популярност, която не е политическа, за да привлекат някои избиратели, които правят своя избор в последния момент. Не мисля обаче, че е възможно сериозно политическо представяне на който и да е от тях.

Какво означава квадратчето „Не подкрепям никого“ и по какъв начин се отчитат тези гласове. Стана ли ясно на хората?

Мисля, че този въпрос се задава достатъчно често, за да преценя, че на хората още не им е станало ясно. Решението, което залегна в изборния кодекс, да има такава опция в бюлетината беше свързано с решението да се въведе задължително гласуване в България. То се въведе по един странен начин. Значи фигурира такъв текст в Изборния кодекс, но не се предвиждат никакви санкции, ако човек не гласува. Тенденцията очевидно е към това да се откажем напълно от задължително гласуване, но квадратчето си стои. "Не подкрепям никого" всъщност е начин човек да откаже да участва в изборите, като в същото време този отказ се счита за действителен глас.

Как се брои този глас? За кого отива?

Още: 35 години SOS Детски селища България. За постиженията и предизвикателствата разказва Валерия Георгиева

Още: "Борисов утре ще каже, че не познава Желязков": Веселин Стойнев за "спуснатия ей така" бюджет (ВИДЕО)

За никого не отива. Той има значение само за оценка на избирателната активност. Като е действителен, той повишава избирателната активност. Нищо друго. При разпределянето на действителните гласове той не се взема предвид. Той е важен за президентските избори, защото за да бъде избран президент с над 50 на сто от гласовете, трябва да има 50% избирателна активност. Друго значение на практика няма.

А на местния вот това квадратче ще донесе ли търсения ефект – повишаване на избирателната активност?

Наличието на това квадратче само по себе си няма да повиши тази активност, тъй като мисля, че хората дори не знаят, че гласуването е задължително. Но пак ще повторя, даването на вот "Не подкрепям никого" се брои за глас и се отчита като процент за избирателната активност, докато по-рано, ако човек не иска да гласува за никого, задраска бюлетината или я остави празна, този глас не се броеше за действителен и като такъв не се отразяваше на избирателната активност. Известно повишаване ще има, но то няма да се дължи на интерес към изборите, а към методиката за изчисляване на активността.

Има ли риск избирателите да се объркат, ако един кандидат за кмет на община е едновременно и в листата за общински съветници?

Ако не съвпадат номерата на кандидата в едната и в другата бюлетина, е възможно да има някаква група избиратели, която да се обърка на изборите. Такъв случай има в София и то с един от кандидатите, който набира преднина и който е с различни номера като кандидат за общински съветник и като кандидат за кмет.

Какво трябва да направят избирателите, за да бъда гласът им валиден в такъв случай?

Трябва да не се объркат. Трябва да са наясно с кандидата, който искат да подкрепят и респективно трябва да знаят номера (или номерата), с който участва в изборите. Това с номерата е обсъждано многократно в избирателната комисия. Но парламентът не проявява никакъв интерес да вземе решение да отпадне тази средновековна практика с номерата. Мисля, че почти няма страна в света, в която към кандидатите за участие в дадени избори са прикачили номера. Наличието на партийни номера объркваше хората и при даването на преференции. И се появи т.нар. от журналистите ефект 15/15. Мисля, че повече е свързано с опитите на партиите да привличат слабо образовани и незаинтересовани избиратели, на които им обясняват единствено за кой номер да гласуват.

Излиза, че бъркотията в случая е в помощ на търговците на гласове?

Може и така да се каже.

Интервю на Спасиана Кирилова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес