По-кратка карантина при поставена бустерна доза ваксина срещу COVID-19. Това става ясно от публикувана заповед на здравното министерство. Условието е лицето да предостави по електронна поща отрицателен резултат от проведено след 72 ч. от датата на поставяне под карантина PCR изследване. Карантината се отменя до 24 часа от представяне на документа.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Със същата заповед се намалява срокът на задължителната изолация и карантина на заразени с COVID-19, както и тази на контакти лица със заразени:
- За доказано заразени със SARS-CoV-2 (вирусът, причинител на заболяването COVID-19) изолацията да е 10 дни вместо досегашните 14;
- За контактните на доказано заразени със SARS-CoV-2 (вирусът, причинител на заболяването COVID-19) карантината да е 7 дни вместо досегашните 10 дни.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Здравните власти отменят и условието за задължителна 14-дневна изолация след изписване от лечебно заведение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
По-рано днес на брифинг здравният министър Асена Сербезова съобщи, че държавата е осигурила всички необходими лекарствени продукти за лечението на пациентите с COVID-19. Беше обсъдена готовността за справяне с нарастващото натоварване върху болниците, с оглед навлизането на страната ни в петата вълна на пандемията. Дискутирани бяха обезпечеността с болнични легла, възможността за разкриване на допълнителни такива за лечение на пациенти с COVID-19, в т.ч. за интензивно и консервативно лечение.
Акцент беше поставен и върху това, че медицинските грижи за всички пациенти, които не са заразени с коронавирусна инфекция, също трябва да бъдат гарантирани. „Тази вълна няма да повтори това, което наблюдавахме при предишните вълни. По тази причина ежедневно ще бъде извършвана комплексна оценка на база данните, които са натрупани в Националната здравно-информационна система, както и математическо моделиране – опит за прогнозиране на това как ще протече вълната. В анализа ще бъдат включени не само заболяемостта на 100 хил. души и смъртността от COVID-19, но и заетостта на леглата, в т.ч. продължителността на тази заетост. Ключов показател ще бъде и обезпечеността с медицински персонал, който да полага грижи за болните. Това ще са факторите за преминаване от едни към други противоепидемични мерки“, посочи здравният министър.