Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Забравеният проект за лечение на онкоболни в България: Защо?

13 декември 2023, 19:00 часа • 1467 прочитания

“Около три – три години половина ще са необходими за изграждането на Протонен център за лечение на онокологични заболявания в България. В този срок може да бъде посрещнат първия пациент, стига да има одобрено финансиране и ангажимент от държавата". Това заяви проф. Иглика Михайлова, началник на клиниката по лъчелечение в УСБАЛО "Проф. Иван Черноземски" – София и член на Инициативния комитет за изграждане на Протонен център за лечение на онкоболни в България, по време на пресконференция по повод липсата на яснота за финансирането на проекта от страна на държавата.

Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците

Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет

Ясни предимства, неясни перспективи

Протонният център ще разшири възможностите за лечение на около 600 онкоболни годишно с иновативна и доказано ефективна терапия. Този вид лъчелечение е изключително щадящ и с предимство за съседните на тумора развиващи се органи при деца, подрастващи и млади хора.

Още: Предложение: НЗОК да плаща биомаркерите за онкоболните пациенти

Центърът би бил с национален статут и предполага лечение на пациенти от цялата страна, за което ще допринесат телемедицината и новите технологии, като изкуствен интелект и възможността за онлайн консултации за пациенти с подходящи индикации.

Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев

Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО

"Със средствата, които държавата дава за лечение на един пациент в чужбина могат да се лекуват 5-10 души у нас", коментира проф. д-р Елена Пиперкова, началник на клиниката по нуклеарна медицина в УСБАЛО "Проф. Иван Черноземски" – София и член на Инициативния комитет.

Темата за изграждането на единствения на Балканите Протонен център за лечение на онкологични заболявания се обсъжда вече над 4 години, но все още няма решение дали България ще го осъществи. Проектът бе създаден от медицински специалисти, премина през обществено обсъждане, бе подкрепен от здравни институции и бе част от Плана за възстановяване и устойчивост, но по неясни причини бе изваден от него, с ангажимента, че е възможно да получи национално финансиране.

Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София

Още: Проф. Андрей Чобанов: Наркотиците действат най-вече на състоянието на личността и се стига до пълен упадък

"Стойността на проекта е около 100 млн. евро и тази инвестиция ще се изплати многократно във времето, тъй като технологията позволява дългогодишна употреба и постоянно модернизиране, и ще спести разходите за лечение на стотици българи в чужбина. В момента нуждаещите се от щадящото лъчелечение се насочват към чужбина – предимно Германия, Швейцария и Чехия, където не винаги могат да получат навременно лечение", поясни проф. Михайлова.

Сега има договорка между ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС в бюджета за 2024 година да има пари за центъра - но гласуването в пленарна зала на второ четене предстои.

Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика

Още: Tежка, упорита кашлица? Жилав секрет? Няма проблем! Докторите имат решение за противодействие на всички нива

Още: Спреният проект за протонен център - изостави ли държавата онкоболните?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес