Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възнагражденията в "Спешна помощ" са по-малки, казват протестиращите лекари

01 юли 2014, 07:57 часа • 22279 прочитания

Заплатите на „Спешна помощ” не са намалявани, но има разлика в бонусите и парите, получавани за извънреден труд. Това стана ясно в началото на днешния втори ден на протест на „Спешна помощ”.

Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците

Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет

Никой не ни беше предупредил, че ще има намаление на бонусите. А много от хората стоят тук заради извънредния труд, заради тези още 100 души, които трябва да има в „Спешна помощ”, казаха лекарите. Има и натиск да се прекратят протестите.

На Нова година повишиха заплатите на санитарите, обаче в крайна сметка някой чиновник като реши да пипа Фонд „Работна заплата” и изведнъж накрая на месеца хората получават по-малко, каза професор Тодор Кантарджиев.

Междувременно в страната вече има големи проблеми с някои болници – например с най-голямата в Стара Загора. Дългове от близо 20 млн. лева има МБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" (Университетска болница) в града. Липсват елементарни консумативи – бинтове и спринцовки например.

Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев

Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО

Шефът на болницата професор доктор Петрана Чакърова посочи пред Нова телевизия, че проблемите са се натрупали при предишното ръководство. Тя даде три примера за сключени неизгодни договори – първият е договор, сключен за пране. Той е за 2,24 лева на килограм пране, а независима оценка е показала, че тази дейност може да се свърши за 50 стотинки на килограм. Вторият договор е за извозване на отпадъците, а третият – с фирма, извършваща транспорт за хемодиализа. Него го спряхме и наехме таксиметрова фирма, защото ни е по-евтино, заяви Чакърова.

Има ли хепатит А на морето?

Категорично не можем твърдо да говорим за някаква епидемия заради това, че някой се къпе в Черно море. Вирусът на хепатит А се разрежда в морето, освен това умира при излагане на силно слънце. Абсурдно е да се мисли, че вирусът може да мине през кожата, каза професор Тодор Кантарджиев.

Естествено, че ще се къпем в морето. Но след това ще се изкъпя и на душа, ще си измия и ръцете, когато отида да хапна нещо, каза професор Красимир Антонов. Антонов обаче подчерта, че 60% от заразите с хепатит А в Европа са регистрирани в България и Румъния.

Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика

Още: Tежка, упорита кашлица? Жилав секрет? Няма проблем! Докторите имат решение за противодействие на всички нива

Най-лесно се хваща дизентерия при консумация на мръсна вода, каза професор Кантарджиев. Но за хепатит А в морето се получи като с истерията с банките, добави той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес