Лично аз имам ваксини, но и в София, както и в Пловдив, ваксините срещу коронавирус за личните лекари бяха свършили още по обяд вчера (22 февруари). Директорът на РЗИ София д-р Данчо Пенчев помогна за допълнителни количества, но и те не стигнаха. Това заяви д-р Гергана Николова, член на УС на Българския лекарски съюз (БЛС).
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Казваме, че ваксини няма, че много от колегите ми са притеснени, че няма, защото са изработили списъци, заяви Николова. Тя видя и лошо, но и добро – личните лекари за ден могат да правят по 84 000 имунизации (по 20 на ден), но от друга страна работата в имунизационните центрове също е добра – 30 000 ваксинирани за 3 дни.
За отдалечените райони има указания на здравния министър МВР да помага в доставката на ваксини. Но личният лекар трябва да потърси съдействието на полицията, по думите на Николова пред Нова телевизия.
"Нещата се движат, ние сме в извънредно положение”, подчерта Николова. Но и призна, че знае за доста нейни колеги, които не са успели да вземат ваксини и съответно приготвили се да бъдат ваксинирани пациенти, предимно хора със здравословни проблеми, при това най-често хронични, е трябвало да бъдат уведомени да не идват. Трябва да има баланс, да не отиват ваксини само за зелените коридори, настоя Николова. "Опираме до това, че ваксини няма и по някакъв начин те трябва да бъдат подсигурени час по-скоро", каза лекарката.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
"Зелените коридори бяха едно отлично решение", заяви директорът на РЗИ д-р Данчо Пенчев, който изрично похвали премиера Бойко Борисов за това. А на въпрос на БНТ защо не се следва планът за ваксиниране, отговорът беше, че не можело да се чакат колебаещите се от по-ранните фази и да се бави ваксинацията на останалите хора. "Нашата цел е ние да не бракуваме ваксина", подчерта Пенчев. И увери, че ще има ваксини за хората, получили първа доза при питане дали не се опасява от логистични проблеми.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Проблеми
Начин на съхранение, кой ще доставя ваксините, от коя фирма ще са – защото има специфика при съхранението на различните ваксини – всичко това лични лекари от цяла България виждат като проблеми при масовата имунизация срещу коронавирус.
От вчера (22 февруари) в различни групи във Facebook излязоха разкази на лични лекари както се случва. Обобщението е следното – организацията на централно ниво е лоша, заповеди и указания се спускат в последния момент и се очаква всичко да се случи на секундата. Освен това – ваксини се доставят предимно на болници с имунизационни центрове, поликлиники и РЗИ, а личните лекари са на опашката. По БНТ беше показано недоволство на лични лекари от Варна, по Нова телевизия – от Пловдив и Благоевград. РЗИ Благоевград признава, че засега няма ваксини за личните лекари, с които те да имунизират.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Дайте списъка с желаещи. Не, не дайте списъка, дайте приоритетни. Отидох да взема три флакона от РЗИ в предварително уговорен ден и час и се оказа, че няма – били дадени на някой друг, сподели д-р Калайджиев пред Нова телевизия. Той добави, че РЗИ няма отговор. И подчерта, че високорискови пациенти не искат да се имунизират в РЗИ, където има струпване на хора. Д-р Калайджиев каза и, че впечатлението ми е, че ваксини са получили „колеги, които са на челно място в Българския лекарски съюз”.
Още: Експерт посочи колко често може да се очакват странични реакции от ваксината на AstraZeneca