Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трябва ли да се ваксинират с противогрипна ваксина бременните жени?

05 октомври 2020, 10:17 часа • 4597 прочитания

Общопрактикуващият лекар Д-р Гергана Николова посочи пред btv, че бременните жени могат и трябва да се ваксинират с противогрипна васкина в условията на пандемия от коронавирус. Децата над 6-месечна възраст също могат да бъдат ваксинирани, допълни тя.

Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците

Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет

„Поставянето на противогрипна ваксина при бременните има и ефект, че пази и бебето след като се роди, поне 6 месеца“, отбеляза лекарят.

„Препоръчвам на всички, които са над 65 години, на бременните и често боледуващи деца, на хора с хронични заболявания – да си поставят ваксина“, посъветва д-р Гергана Николова. И допълни: "За грипа е рано още, той ще дойде през ноември – декември".

Според д-р Гергана Николова статистиката сочи, че България е на последно място в Европа по поставяне на противогрипни ваксини. В същото време: „Пациентите, които са посъветвани от своите лекари да си поставят ваксина, 87% го правят“, каза тя.

Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев

Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО

На тези, които се колебаят дали да си сложат вирусологът проф. Радостина Александрова припомни, че противогрипната ваксина ни пази не само от грипа, но намалява и риска от инфаркти и инсулти, особени при пациенти над определена възраст.

Няма как противогрипната ваксина да ни навреди, но безспорни са ползите, според проф Алксандрова.

Според вирусолога целта на противогрипната ваксина е да ни осигури защита, така че дори и хората, които бъдат инфектирани, да преболедуват много по-леко, а основната й цел е да предотврати тежките усложнения.

Тя коментира, и че при поставянето на ваксината има индивидуална реакция. „Хората трябва да бъдат спокойни, защото ваксините не съдържат активен вирус – той е деактивиран и раздробен допълнително“, обясни вирусологът.

Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика

Още: Tежка, упорита кашлица? Жилав секрет? Няма проблем! Докторите имат решение за противодействие на всички нива

„Всеки един от грипните вируси би могъл да нанесе сериозни поражения, особено в организма на пациент с хронични заболявания. Много тежки и сериозни са усложненията при децата“, обясни и д-р Гергана Николова.

По думите на д-р Николова противогрипната ваксина обаче не е панацея срещу всичко, което ще ни срещне през зимата. Тя ни пази от грипните причинители за този есенно – зимен сезон, уточни лекарят.

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес