Едва половината от децата с ХИВ в света получават необходимото лечение, а пандемията от COVID-19 увеличи неравенството и усложни ситуацията. Това заяви в своето приветствие специалният представител на Световната здравна организация (СЗО) в Русия Мелита Вуйнович пред участниците в Осмия общоруски форум за специалисти по профилактика и лечение на ХИВ/СПИН.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
„Децата от уязвимите групи на населението са лакмус за индикацията на епидемията от ХИВ в света. Към момента едва 52% от децата с ХИВ получават спасително лечение”, отбеляза Вуйнович, цитиран от ТАСС.
„Говорим много за това как напредъкът в борбата с ХИВ в световен мащаб се забавя заради пандемията COVID-19. Дори преди появата на COVID-19 не всички групи от населението имаха равен достъп до услуги за изследване за ХИВ, превенция, лечение и грижи. По време на пандемията това неравенство се задълбочи.”
Представителят на СЗО подчерта, че трябва спешно да се обърне внимание на продължаващото икономическо и социално неравенство. "В условията на пандемия неравенството засилва опасностите за всички, затова е важно да не забравяме това. Тази година СЗО отправя такъв призив", казва Вуйнович.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Тя обърна внимание върху факта, че ХИВ и СПИН остават заплаха за общественото здраве.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
"Остават ни само осем години, за да постигнем целта до 2030 г. да премахнем СПИН като глобална заплаха за здравето ", добави Вуйнович.