Първи сме в Европа по употреба на евтини антибиотици в болниците, като приложението им у нас е с над 50 процента по-високо от това във всички останали европейски страни.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Тревожната статистика е породена от икономическите политики на родните лечебни заведения, тъй като антибиотиците, които те използват за пациентите си, струват по 1 лв. за 1 грам.
Така от една страна болният се изписва с недоизлекувана инфекция, а от друга – резистентността на бактериите към евтините препарати непрекъснато се увеличава. Това съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев и допълни, че проблемът е толкова голям, че към момента само Господ ни пази.
Здравното министерство да изготви наредба, в която да регламентира точно какви антибиотици да се предписват на децата и на тежко болните. Това е предложението на д-р Кантарджиев, което би могло да подобри антибиотичната политика у нас, смята той, цитиран от Дарик.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
"Антибиотична политика в нашата страна трудно се прави, защото още от години битуват някакви лоши практики" обясни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Оказва се, че за последната година консумацията на един от евтините антибиотици в българските болници се е увеличила със 65 процента. Според специалиста, ако продължим в същия дух, положението ще стане неудържимо.