Инициатива за забрана на парараления износ на животоподдържащи лекарства тръгна онлайн. Вече над 1200 души са се подписали в онлайн петиция на сдружение "Диабет и предиабет" за временно спиране на този износ.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Петицията е до здравните власти и омбудсмана Мая Манолова. В нея се настоява за временна забрана на реекспорта на препарати като инсулини, биологични продукти, нискомолекулни хепарини и други. Според сдружението от паралелния износ са засегнати десетки хиляди пациенти. Само 75 000 са хората на инсулин, а 4500 са пациентите с ревматоиден артрит и други заболявания, които се лекуват със скъпи биологични терапии, се посочва в петицията, цитирана от в. "Сега".
"Всеки ден получаваме сигнали и оплаквания за липса на инсулини и други животоподдържащи медикаменти в аптечната мрежа", пишат от сдружението. Непрекъснато липсват инсулини в Русе, Дупница, Благоевград, Пирдоп. В Русе пациентите са чакали един от инсулините със седмици. От съюза на фармацевтите наскоро също обявиха, че само за месец сигналите за липса на доставки на инсулин са били 130.
Паралелният износ се дължи на по-ниските цени у нас в сравнение с други страни от ЕС. У нас няма и никаква законова забрана на реекспорта. Директивите на Евросъюза не позволяват пълна забрана, но държавите-членки имат право да налагат известни ограничения, когато не са задоволени потребностите им, т.е. когато са застрашени животът и здравето на населението им.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Наскоро от здравното министерство обявиха, че започват масирани проверки на износа заедно с ИАЛ, НАП и МФ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София