Тестването за Covid-19 има своето място. Лично аз не съм привърженик на поголовното тестване. Според мен трябва да се тестват тези, които трябва да се тестват - симптомните, за които има съмнение и да се прави изключение за напрегнатите. Ако един човек мисли има ли, няма ли - по-хубаво да се тества, за да се успокои този човек. Поголовното тестване е ненужно". Това каза пред БНР проф. Златко Кълвачев.
Още: Безплатни неврохирургични консултации във Варна с проф. д-р Волкан Айдън
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
"Тревожно е, че се увеличават случаите на заразени с коронавирус. Да, има такъв вирус, да, има проблем, трябва да се реши проблемът", заяви категорично вирусологът и добави: "Една респираторна инфекция като тази, която е неясна все още в много аспекти, има сложен механизъм, много сложно се контролира - по въздуха се разпространява, остава по повърхности".
По думите му трябва лична хигиена, здравна култура и дисциплина:
"Ние с дисциплината сме много зле, не спазваме елементарни неща, с които бихме намалили разпространението на инфекцията".
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Според проф. Златко Кълвачев контролът от страна на институциите и личната здравна култура са ключови за овладяване на разпространението на заразата с коронавируса. "Нещата ще станат още по-сложни, когато дойдат гриповете", допълни специалистът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Според професор Кълвачев ваксина срещу коронавируса може да се очаква в средата на следващата година. "Този коронавирус се оказва относително генетично стабилен, което е много добре, защото другият вариант беше - да има и този проблем при правенето на ваксина. При положение, че генетичната стабилност е относително висока, ваксината по-бързо може да се направи, да се тества и да премине през всички необходими стъпки", поясни още професорът.