"Ще има натиск върху личните лекари, а февруари месец ще е е месец на Омикрон". Това прогнозира пред NOVA NEWS математикът проф. Николай Витанов.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Новата вълна се очаквало да приключи в края на март. В пика й според него 10 000 заразени с коронавирус на ден било оптимистичен вариант. "Омикрон от 15-20 януари ще стане доминантен. Броят на случаите ще започне да расте, но вълната на Омикрон ще приключи в края на март", смята проф. Витанов.
Той препоръча властите да наблюдават хората на първа линия, за да правят изводи и да предприемат мерки. Според него смъртността в България постепенно ще започне да спада, но обеща да даде по-точни изчисления за развитието на пандемията у нас след 15 януари.
Председателят на Българското научно дружество по фармация проф. Момеков пък е на мнение, че за секторите здравеопазване, администрация и държавни учреждения трябва да има задължителна ваксинация. "Омикрон се разпространява много бързо. Противодействието е ясно - ваксинация, мерки, дистанция. Маската не дава много големи предимства, но в малки пространства е задължителна, важно е разстоянието между хората", заяви той.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Важното според него било по-рядко да се стига до хоспитализация, за да не се натоварват болничната система. Проф. Момеков е против икономическите стимули за имунизация, спорен него хората сами трябвало да стигнат до убеждението, че с ваксината пазят себе си и околните.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София