Приемане на цялостна стратегия за развитието на българското здравеопазване с подкрепата на всички партии, постепенна демонополизация на здравната каса, подкрепа за медицинските специалисти и по-ефективна спешна помощ – тези приоритети, оказва се споделят и д-р Даниела Дариткова (ГЕРБ), и проф. Георги Михайлов („БСП за България”), и Георги Колев („Обединени патриоти”) и д-р Нигер Джафер (ДПС).
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
В студиото на bTV предизборният дебат се превърна в широка дискусия по проблемите на здравеопазването у нас. „Реформата в здравеопазването (…) трябва да се прави с глобална визия и далечни цели”, подчерта Дариткова и отбеляза, че няма как тя да се случи в един мандат.
Според нея решението е в „консенсус, който да е надпартиен”, защото „отдавайки се на реваншизъм, не може да постигнем стабилност на промяната”.
Джафер определи здравеопазването като един от „най-значимите провали на всички български правителства”.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Михайлов призова да се спре доплащането, като цитира данни от СЗО и Световната банка, според които между 6 и 7 млрд. лева се отделят у нас за здраве всяка година и 50% от тях излизат от джоба на гражданина. Той се обяви и за Закон за достъпа на българските граждани до медикаменти, защото у нас делът на отделяното за лекарства е по-висок от средния за Европа и съставлява най-голяма част от разходите на пациента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
„Ние сме за това, че в центъра на здравеопазването трябва да застане пациентът – той е този, който плаща, който е лекуван”, подчерта и Колев.
По отношение на НЗОК Джафер посочи, че от години ДПС иска на монопола на здравната каса да се сложи край, защото тя трупа непрекъснати дефицити. Михайлов отбеляза, че след законови промени частните осигурителни дружества са станали застрахователни, което е коренно различна философия.
Дариткова посочи, че според плановете на ГЕРБ доброволните дружества ще продължават да работят на базата на лични вноски или партиди, но моделът може да се надгради.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
И четиримата се оказаха на едно мнение за електронното здравеопазване като инструмент за ефективен контрол, както и за развитието на доболничната помощ и на възможностите за проследяване на пациенти след изписването им.