От Здравната каса увериха, че събраните досега данни от пръстовите отпечатъци за постъпване в болница ще бъдат защитени от злоупотреби. Съдът вече отмени окончателно събирането на такива отпечатъци.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Директорите на болници ще трябва да съберат на съхранение купените устройства за идентификация.
"Близо 4 милиона лева похарчиха болниците, за да въведат пръстовия идентификатор. Още с въвеждането им и до момента пациентите се приемат по двата начина - с лична карта и с новите устройства, така че затруднения с отпадането им няма да има", посочи доктор Методи Янков, управител на болница "Сердика".
В минутата, в която Здравната каса спре софтуера, ние няма да изпитаме никакви трудности, напротив ще изпитаме облекчение, защото е една излишна дейност и се оказа, съдът я довърши, допълни той.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
От своя страна пациентите са доволни с отпадането на пръстовата идентификация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Подуправителят на НЗОК доктор Димитър Петров съобщи, че най-вероятно ще се вземе решение, данните от пръстовата идентификация да бъдат унищожени.
Ние ще направим всичко възможно първоначално да запазим максимално сигурността на тези данни, което ще стане практически със запечатването им през спиране на достъп до интернет, заяви той, цитиран от БНР.