"И при тази вълна продължава тенденцията да има недостиг на определени медикаменти в аптечната мрежа и това са най-вече от групата на антикоагулантите", каза по БНР Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
"Вече липсват голям брой от техните видове, като част от тях се изнасят в чужбина. Още през август имаше заповед на министъра на здравеопазването за забрана на износът им, но според мен трябва да има нова заповед. Част от тези медикаменти се пият от хора с коронавируса. Липсва дори аспирин протект. Част от липсващите лекарства се пият от около 2000 родилки, които вземат всеки ден от някои от тези антикоагуланти, те са срещу тромбофилия.
Няма недостиг на тестове в аптечната мрежа и има голямо разнообразие", пояси Николай Костов. Има и такива щадящи за децата и са достатъчно надеждни, поясни той.
В момента при антибиотиците няма голям проблем, защото ако липсва един или два вида, има с какво да се заменят", съобщи още Костов.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
По думите му няма проблеми с достъпа до витамини и минерали.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
"Но пък в момента се наблюдава повишена заболеваемост от респираторни вируси като аденовирусите и настинки, защото хората загубиха имунитет. Към момента няма грип, това е по информация на НЦЗПБ.
Има повишаване на цените при хранителните добавки - има ръст до 20 на сто при тях.
"Но това не касае регулираните цени на лекарствата, които са по лекарско предписание. Там няма скок", заяви Костов.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Костов заяви, че подкрепя това, че Българският фармацевтичен съюз е завел колективен иск срещу Народното събрание и Министерския съвет поради дискриминационно отношение към магистър-фармацевтите.
"От години колегите ни са неглижирани. А ние сме на първа линия също, нашият персонал също боледува, има аптеки от по един човек, ако той се разболее какво правим? При нас процентът ваксинирани е като при лекарите, но и нашият персонал преболедува доста...", посочи Костов пред БНР.