Съществува тенденция на намаляване на възрастта на пациентите със сърдечносъдови заболявания и инфаркти. Това каза д-р Йорданка Томова, директор на Специализираната кардиологична болница във Велико Търново.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Тя подчерта, че пациентите вече са далеч под 40 години. В Специализираната болница се приемат такива и на 30, и на 20 години.
По думите ѝ съществуват редица фактори, които оказват влияние. „Те са субективни и ние бихме могли да премахнем или да променим, каквито са обездвижването, лошият контрол на високото кръвно налягане, високият холестерол, за който също има медикаменти, които могат да се приемат. Но за съжаление има и такива като фамилна обремененост, стрес, които човек много трудно може да промени, да не кажа, че почти не може“, допълни д-р Томова за агенция Фокус.
Тя подчерта, че човек трябва да обръща внимание на тези фактор и трябва да си прави редовни профилактични прегледи при личния лекар веднъж в годината. При измерени високи стойности на кръвното налягане трябва да се вземат мерки, то да се контролира и да се лекува хипертонията.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
“С напредване на възрастта, при наличие на по-сериозни промени, трябва да се правят уточнявания на състоянието, да се лекува навреме. Превенцията, профилактиката е нещото, върху което акцентираме повече, за да не се стига до тежките инциденти, когато се реализират инфаркти, инсулти“, допълни д-р Томова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Тя посочи, че през изминалата година не се отчита промяна в броя на сърдечноболните в сравнение с предходните години, но отчете, че смъртността рязко намалява. По думите и това се дължи на инвазивните лаборатории, които съществуват вече почти във всеки областен град. Във Велико Търново те са две. Д-р Томова посочи, че от изключително значение е превенцията и профилактиката. Специализираната болница по кардиология организира редица инициативи по повод Международния ден на сърцето през септември и Деня на артериалната хипертония през май.
„По този начин популяризираме здравословния начин на живот, навременното обръщане на внимание на всички мерки, които трябва да се вземат, когато има някакви симптоми за нещо, което не е съвсем наред от страна на сърцето. Така че и за в бъдеще ще продължим да популяризираме и да работим и върху превенцията и профилактиката, и същевременно да бъдем неотлъчно на нашия пост, когато пациенти ни потърсят по повод на някакъв проблем, свързан със сърдечносъдовата система“, допълни д-р Йорданка Томова.