Предтермините раждания според СЗО се дефинират като раждане след 22 и преди 37 гестационна седмица. Те са една от най-честата патология в акушерската практика и затова са непрекъснато в центъра на вниманието на акушер-гинеколозите и педиатрите. Предтерминните раждания са голям социален и икономически проблем. На тях се дължи около 80-90% от неонаталната болестност и смъртност в света. Значимостта на преждевременното раждане е голяма, както в индивидуален, така и в обществен план.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Именно затова днес в рубриката на Actualno.com – “Лекари в помощ на пациентите”, с доц. д-р Весела Карамишева ще поговорим за това какви са причините за предтерминното раждане, защо възникват и какви рискове крие.
ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Кои специалисти трябва да посетим при бременност
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Колко често се случва?
Честота на предтерминните раждания остава висока, независимо от приложението на различни средства за предотвратяването им. През последните десетилетия тя е между 5-13%. Повече от 60% от предтерминните раждания са в развива се страни в Африка и Южна Азия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
От 65 страни с достоверни данни всички без четири - Еквадор, Оман, Шри Ланка и Турция показват повишаваща се честота на предтерминните раждания през последните 20 години. Вероятна причина за това е увеличена майчина възраст, увеличена майчина заболеваемост, увеличение честотата на репродуктивните техники и промяна в акушерското поведение с повишена честота на цезаровите сечения.
Страните с най-голяма честота на предтерминните раждания са Бразилия, Индия, Нигерия и САЩ. Анализът на честотата на недоносеността е пряко свързана и от различията в дефиницията на раждане и аборт.
СЗО определя новородените между 22 гестационна седмица и 28 гестационна седмица (500 гр. - 1000 гр.) в развиващите се страни и между 22 гестационна седмица и 26 гестационна седмица за развитите страни, като потенциално жизнеспособни т.е. шанса за живо - и мъртвораждане в посочените гестационни срокове е равен .
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Въпреки широкото одобрение на тази дефиниция, практическото и приложение вразлични региони на света е повлияно от културни, религиозни и икономически фактори.
В много европейски държави като Португалия, Унгария, Австрия, Дания, Испания, Германия, Италия, Северна Ирландия, Словакия, Швеция, както и в САЩ всички плодове родени с признаци на живот, независимо от гестационната възраст или теглото при раждане, се изисква да се вписват в регистрите като раждане, а не като аборт.
В Чехия, Франция, Холандия и Полша границата между аборт и раждане (независимо живо или мъртво) е съобразена с препоръките на СЗО – тегло на плода 500 гр. и 22 навършени гестационна седмица.
У нас въвеждането на новият стандарт по АГ постави границата между аборт и раждане в 22 гестационна седмица и тегло на плода 600 грама.
Причина за настъпване
При 45% от случаите причините са неясни, при 35% това е преждевременно пукнат околоплоден мехур, а при 15-20% са индицирани по медицински причини (елективни).
ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Синдромът на поликистозните яйчници
Защо възникват
Причините за предтерминните раждания в голяма част от случаите не са кристално ясни. За тях е характерна многофакторната обусловеност, свързана с причини от страна на майката, плода и комбиниране на факторите.
От майчина страна оказват влияние:
- аномалии в анатомията на матката (еднорога, двурога, оперативни интервенции върху маточната шийка и др.)
- миома на матката
- придружаващи заболявания – сърдечно-съдови, ендокринни заболявания
- инфекциозни заболявания – уроинфекции,ОВИ, хапатит, токсоплазмоза ТОРЧ
- с локален характер - възпаление на околполодните обвивки, бактериална вагиноза, херпесни инфекции.
Влияние оказват и фактори от страна на плода - аномалии в развитиет, смърт на плода.
Влияние оказват и съчетани фактори - Rh изоимунизация, антифосфолипиден синдром, аномалии в прикрепване на плацентата, абрупцио на плацентата, неправилни предлежания на плода, кървене по време на бременността.
Фактори с най-голяма тежест за предтерминните раждания:
- Възрастта като рисков фактор - в световните проучвания се посочва възрастта под 18 години и над 40 като рисков фактор за предтерминно раждане.
- Тегло на бременната - ниско телесно тегло преди забременяване и малко наддаване на килограми по време на бременността.
- История за репродуктивни неудачи - при събиране на данни от акушерската анамнеза с най-голяма значимост са аборти по желание или спонтанни, кървене в ранна бременност, обременена акушерска история и предишно предтерминно раждане
- Придружаващи заболявания, влияещи на честотата на предтерминно раждане - вагинални инфекции, бъбречни заболявания, анемия, стерилитет, тиреоидити, възпаление в устната кухина и венците.
С най-голямо значение са вагиналните инфекции и тяхното ранно откриване чрез редовни гинекологични прегледи и изследване би снижило процента на предтерминните раждания.
От придружаващите заболявания с най-голяма честота са бъбречните заболоявания – пиелонефрити, цистити и нефролитиаза с основен белег асимптомната бактериурия.
Анемичните състояния в първи триместър са сигнификантен и независим фактор за повишен риск от предтерминно раждане.
От заболяванията на щитовидната жлеза най-често пациентките са с Тиреоидит на Хашимото. Наличието на антитела е в пряка зависимост с риска от предтерминно раждане.
ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Подготовка за бременност
Стерилитетът е сравнително висок процент ,което е свързано с по-високата възраст на пациентките в съвременния свят и по-късна възраст за начало на забременяване.
Заключение
В резултат на анализ на получените данни по отношение на рисковите фактори лекарите считат, че е напълно възможна ранна превенция чрез включване на действия на различно ниво.
- преконцепционно - семейно планиране, промотивни дейности всред младите пациентки, предпазване от сексуално-трансмисивни заболявания;
- антенатално - ранно откриване на СТЗ, скрининг за хипертония, ендокринни заболявания, периодонтити;
- елиминиране на рисковите фактори и лечение.