Видеонаблюдение, спешни телефони, полицейска охрана. С тези мерки здравните власти обещаха да защитят лекарите от агресия. Във Военномедицинска академия вече провеждат и курсове по овладяване на агресивни болни и близките им.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Десетки са битите медици у нас само за година. Има още хиляди случаи на словесни нападки и заплахи. Именно затова във ВМА вече обучават лекарите си да се справят с агресивни пациенти, въпреки че повече от тях вече минали специална военна подготовка.
Обученията обаче са при закрити врати, за да са сигурни, че похватите им няма да се използват срещу тях. Те включват психологическа подготовка, самообладание, бързи реакции. Според психолозите напрежението и стресът нерядко изиграват лоша шега на лекарите и те влизат в спор.
От ВМА вече са готови да помагат и на други болници, които искат да обучат медиците си как да овладяват агресия, предаде Нова тв.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Въпреки недоволните пациенти лекарите напомнят, че България остава сред страните с най-лесен и бърз достъп до медицинска помощ в сравнение със Западна Европа и Съединените щати.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София