Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар получи 2 години условно за смъртта на дете

19 март 2018, 16:55 часа • 1870 прочитания

Заради смъртта на дете лекар получи окончателна двугодишна условна присъда с изпитателен срок от три години. Той ще бъде лишен и от правото да упражнява лекарска професия за срок от две години.

Още: Безплатни неврохирургични консултации във Варна с проф. д-р Волкан Айдън

Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците

Това се случи след решение на Върховния касационен съд (ВКС), с което частично е изменено решението на Софийския апелативен съд (САС) по процеса за смъртта на 4-годишната Гергана Илиева след операция от сливици срещу Михаил Маджунов, когато бе лекар в ИСУЛ.

Случаят е от 2010 г. Делото стигна до последната съдебна инстанция след жалба на Маджунов. Върховните магистрати са го оправдали частично по повдигнатите му обвинения и затова са намалили и наказанието му. Първоначалното наложено наказание от Софийския градски съд (СГС), което бе потвърдено и от апелативния, бе условна присъда от 2 години и 6 месеца с 4 годишен изпитателен срок и лишаване от лекарски права за срок от 2 години и 6 месеца.

Маджунов е признат от първите две съдебни инстанции за виновен в това, че на 8 и 16 декември 2010 г. в УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ", като лекар - не в съучастие, а отделно с други двама лекари - Юлиян Рангачев и Иглика Станчева, е причинил смъртта на Гергана Илиева на 23 декември, поради немарливо изпълнение на служебни задължения, представляващи източник на повишена опасност. На първата дата Маджунов не е изискал определяне на кръвната група на детето преди операция за отстраняване на сливици, а на втората дата при извършения преглед след получен кръвоизлив не е поставил адекватна диагноза, не е назначил правилното лечение и я изписал от болницата. На Рангачев и Станчева бе наложена 6-месечна условна присъда.

Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет

Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев

Тримата бяха осъдени и да платят обезщетение на бащата на Гергана Илиева в размер на 100 хил. лв.за причинени неимуществени вреди от престъплението. Другите двама не са обжалвали присъдата пред последната съдебна инстанция.

ВКС не се е съгласил с доводите на обжалвания Маджунов, че в случая трябва да се приложи принципът "non bis in idem", който забранява двойното наказване за едно и също деяние, след като е бил наказан по административно наказателен път с уволнение и лишаване от лекарски права.

Но върховните магистрати се съгласяват с жалбата на Маджунов във връзка с едното му повдигнато обвинение - че не е определил кръвната група на Гергана Илиева на 8-ми. В решението на върховния съд се посочва, че безспорно подсъдимият е следвало да я определи, но според ВКС няма пряка причинна връзка между бездействието на Маджунов и смъртта на момичето. 

В мотивите на окончателното решение пише, че медицинският стандарт въвежда като задължителен елемент от всяка процедура по кръвопреливане двукратното определяне на кръвногруповата принадлежност на пациента – първо като част от подготовката за преливане на кръв и кръвни продукти, а след това и непосредствено преди самата трансфузия. Според върховните съдии от значение е и фактът, че при своевременна реакция от страна на медицинския персонал на 23 декември 2010 г. състоянието на детето би позволило извършването на коментираното изследване.

Още: Проф. Андрей Чобанов: Наркотиците действат най-вече на състоянието на личността и се стига до пълен упадък

Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика

Поради тези съображения ВКС приема, че решението на САС следва да бъде изменено в частта за деянието на 8 декември 2010 г. и подсъдимият да бъде оправдан. Затова той е оправдан и по квалификацията, че е причинил смъртта на Гергана Илиева с няколко деяния.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес