Цели групи антибиотици липсват от аптечната мрежа, каза по БНР Маргарита Грозданова - фармацевт от София. Според нея причината за това са проблеми с производството или логистиката на тези лекарства.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
"През последните 2 месеца започнаха да намаляват количествата и вече цели групи са изчезнали от складовете - основни антибиотици за деца и възрастни. В големите основни складове няма никакви наличности", предупреди тя. Според нея причината за това е, че количествата не са достатъчни.
"Реекспорт с антибиотиците до този момент не съм усетила да има. Но е много тревожно, защото грипът вече е в пикова ситуация, а усложненията му се лекуват с антибиотици", подчерта фармацевтът.
В момента медикаментите за сваляне на температура при деца вече ги има в аптечната мрежа, посочи Грозданова. Хората се презапасяват, а не трябва да е така, смята тя.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Няколко дни, след като от Здравното министерство обявиха, че през декември са направени извънредни доставки на масово прилагани при децата медикаменти за дихателни инфекции - Вентолин и Пулмикорт, такива в складовете вече няма.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
ОЩЕ:Предупреждение: 340 лекарства липсват в аптеките
Фармацевтът отбеляза, че аптеките са получили по 1-2 опаковки Вентолин и 4-5 опаковки Пулмикорт, което са нищожни количества. В складовете сега пак няма наличности, подчерта тя. "За 1-2 дни количествата се изчерпаха. Много е възможно да се прави реекспорт с тях", изказа мнението си Маргарита Грозданова.
Според Боряна Ботева от Сдружението за развитие на българското здравеопазване, липсата на медикаменти се дължи основно на реекспорт.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
"Няма как от години медикаменти да липсват и да се оправдаваме с Ковид", каза тя и посочи, че получават сигнали и за липсващи медикаменти и за ревматоидни заболявания и диабет.
Възможно е да има по-голямо потребление или презапасяване с медикаментите за респираторните заболявания, но има медикаменти, при които проблемът е от години - той е ясен, но никой не иска да го реши, подчерта Ботева.
Грешна е ценовата политика като цяло при реимбурсирането на медикаменти от страна на НЗОК, смята тя:
"Този проблем не могат да го решат пациентските организации. Трябва да има политическа воля да се реши този въпрос. Ние алармираме за това от години".
"Ковид си отиде - не това е проблемът. Фирмите-производители уведомяват, когато има производствени проблеми. В България проблемът е много по-дълбок и той не е от вчера, той е от повече от 10 години", категорична бе Боряна Ботева.