В медиите трябва много да се говори за това насилие над медици, което се превърна в норма. Всички заедно трябва да говорим и да идентифицираме проблемите, които са основно в комуникацията. Това заяви Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
По думите ѝ, самите пациентите не знаят какво да очакват от спешната помощ. Те очакват незабавно действие, но за да бъде оказано, медиците трябва да бъдат спокойни.
"Трябва да се обясни на хората какво могат да очакват, те нямат възможност спокойно да обсъдят проблема с медиците, особено в състояние на спешност. В състояние на спешност има много субективни емоции, които ескалират ситуацията", каза Недкова по БНТ.
Другият проблем е, че медиците са твърде малко и са преуморени. Те са застрашени от професионално прегаряне, което води до това да се окажат от системата, допълни тя.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Недкова заяви, че е правено изследване защо медицинските сестри напускат България и на първо място това е заради неуважението и незачитането на труда им. След това е ниското заплащане.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи преди три години направи обширна кампания срещу насилието, но пандемията я прекъсна. Кампанията е била под надслов "Ние сме призвани да лекуваме, не да воюваме".
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика