Не, не избързваме. Всъщност мерките през цялото време бяха много гъвкави, за да отразява ситуацията. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Но тя предупреди - една от всички ковид мерки остава много важна и то не само заради Ковид, а заради всички остри респираторни заболявания - носенето на маски в болниците. Това ще остане като указание за прилагане за всички лечебни заведения, предупреди проф. Христова пред БНТ.
Според нея, има много големи основания за оптимизъм. Вероятно случаите ще продължат да намаляват още 2-3 седмици, дори месец, но идва нов вариант - BQ.1. Това ще вдигне заболеваемостта, но не толкова много, колкото при предишни вълни, добави проф. Христова. По нейно мнение, такава ще е тенденцията, но ако не се появи нов вариант - вероятно тя имаше предвид щам: Проф. Радка Аргирова: Има още една възможност да приключим с пандемията (ВИДЕО)
ОЩЕ: Преди същинската зима: Изглежда вече има нов доминиращ вариант на коронавируса
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Подлият момент на Ковид е, че засяга ендотела - т.е. засяга всички органи и тъкани. Съответно, многократното прекарване на Ковид е лошо - такива усложнения остават дълго време и може да влияят много на здравословното състояние, изтощават организма, предупреди здравният експерт. "Тепърва ще берем усложненията на COVID-19. Рискът, че го караме няколко пъти, увеличава шансът за усложнения", добави тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Същевременно проф. Христова очаква през следващите месеци по-сериозна грипна вълна. Тя подчерта, че маската може да ни опази от грип. "Стигнахме дотам, че вероятно Ковид протича по-леко от грипа", смята проф. Христова, която предупреди, че заради Ковид и мерките последните 2 години се е отворила ниша за грипа и той се завръща, в немалко случаи по-тежко, отколкото сме свикнали. Затова и е толкова важно да се грижим за себе си, за да имаме по-добър имунитет - най-вече като си осигуряваме достатъчно време за почивка.
Проф. Кантарджиев: Днес е първият ден без COVID мерки