Семейните лекари извършваме над 90 и повече процента от имунизацията в България. От наша страна нещата са налице организационно. Оттук нататък топката е в ръцете на нашите пациенти. Нека тези, които желаят да се ваксинират, да ни се обадят, да не чакат някой да ги покани, да ги търси, това е изключително трудно и не е ефективно.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Това заяви пред БНТ председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров.
Според него, ще е най-добре и най-удобно личните лекари да правят тази ваксина. По думите му, тя не изисква толкова специални условия за съхранение и лекарите разполагат с хладилници.
Срок няма. Тези списъци бяха една преувеличена мярка - заяви доцентът. И уточни, че те са за улеснение на лекарите, за да се ориентират и да знаят как да си организират практиката.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
"Бройката, която ориентировъчно събираме, ще ни помогне за логистиката -този общ брой ваксини да бъдат доставени в близост до нашите амбулатории", допълни доц. Киров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Всеки, който желае, ще бъде ваксиниран съобразно съответните количества. Те няма да се делят. Не е задължително ваксината да я направи личният лекар, ако пациентът не живее в същото населено място. Но той трябва да е здравно осигурен. Стига да я има налична, пациентът може сам да избере каква ваксина да му се сложи. Доцентът не вярва да има лекари, които не могат да направят организация за имунизирането, защото те се занимават с това отдавна.