Всички регистрирани до момента случаи на тромбози са след поставянето на първата доза от ваксината на AstraZeneca. Това заяви инфекционистът д-р Трифон Вълков в предаването „Лице в лице“ по bTV. Така той отговори на един от най-важните въпроси – дали след поставена първа доза от тази ваксина, трябва да се слага и втората и има ли повод за притеснение.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
„Няма доклади, няма сведения за пациенти с това усложнение след втората доза. Усложнението възниква между 4 и 14-ия ден от първата игла“, категоричен е Вълков. Той поясни също, че по-застрашени са хора с придружаващи заболявания, с наднормено тегло и прием на специфични медикаменти, като противозачатъчни, например. „Ако говорим в цифри – това усложнение се проявява при 1 човек от 100-200 хиляди ваксинирани“, добави Вълков. При иРНК ваксините по-сериозните странични реакции остават алергични, като те са към „балончето“ консервант, което доставя информационната РНК до клетките.
Вълков е категоричен, че масовото ваксиниране ще доведе до край на пандемията, но само ако се прави в глобален мащаб. „Ако вървим с този темп на производство и снабдяване, има държави, които едва през 2023 г. биха получили по един флакон ваксина“, коментира той.
Относно спецификите на заболяването, Вълков цитира установените към момента числа за КОВИД-19. Към момента около 80-85% карат вируса много леко, 50% нямат абсолютно никакви симптоми, 15% развиват средно-тежка инфекция, 5% - тежка, 3% могат да стигнат до лечение в реанимация, а под 1% е смъртността.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София