Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борбата с коронавируса - самодисциплина или мерки на държавата?

25 февруари 2020, 08:48 часа • 8247 прочитания

На територията на България няма пациент с прояви на инфекция, причинена от конавирус. Най-важното е дисциплината на хората, които се връщат в чужбина. От вчера се взимат безпрецедентни мерки. Малко бях засегнат, че дадохте думата на една дама, която е търсила как да се изследва. Много е разписано, културният човек чете сайта (на здравно министерство) всеки - който се е върнал 14 дни да спазва карантина в къщи. Това каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците

Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет

Той отбеляза пред bTV, че при такива симптоми, като затруднения в дишането и висока температура човек трябва да се обади на личния си лекар, който няма да се свърже с РЗИ.

По думите му, проблеми с тестовете има, "защото първо, са много усъвършенствани... при нас го работят две момичета с докторска степен по вирусология и една професорка. В момента се получиха неудачи с реактивите на някои водещи фирми. Нещата с тестовете стоят много добре."

В отговор на въпрос как да се оправдае 14-дневното отсъствие от работа при карантина проф. Кантарджиев заяви, че е най-добре човек да си вземе отпуск.

Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев

Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО

Проф. Кантарджиев допълни, че най-уязвими са хората със сърдечно-съдови и бъбречни заболявания.

Специалистът каза и, че коронавирусът се предава чрез всички телесни течности, чрез кръвта и потта, чрез капките на кашлящите хора. Вирусът не оцелява много във външната среда. Необходимо е да се спазва високо ниво на хигиена.

"Някой, който се почувства болен, да не тръгва по пазара и да тръгва да пише пространно във Facebook, а да остане вкъщи", обясни още проф. Кантарджиев.

Междувременно от РЗИ Сливен не пожелаха да уточнят колко души се намират под карантина. Даниела Калева от РЗИ-Сливен уточни само, че ситуацията е динамична, но няма данни за заболяване.

Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика

Още: Tежка, упорита кашлица? Жилав секрет? Няма проблем! Докторите имат решение за противодействие на всички нива

На въпрос, кой осигурява храненето на хората, поставени под карантина Калева каза, че тези хора разчитат на свои близки, които не влизат в контакт с тях. "Необходима е самодисциплина и отговорност за собственото здраве.", каза още Калева.

Тя допълни, че в Сливен не се извършват изследвания, свързани с коронавирус. Изследванията се извършвали само в Националния център по заразни и паразитни болести в София.

Вижте какво каза и началникът на ВМА за ситуацията с коронавируса в ТАЗИ СТАТИЯ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес