Болни от диабет настояват да получат възможност за пожизнен ТЕЛК. Заболяването е нелечимо, но въпреки това пациентите минават през преосвидетелстване през няколко години.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Диабетът не се лекува, може единствено да се усложни. За страдащите от заболявания, от които няма възможност за възстановяване, се предвижда пожизнен срок на инвалидност. Диабетноболните обаче са изключени от това правило.
У нас болните от диабет са около 500 000 души. Най-честите усложнения са неврологични, очни и съдови. Понякога могат да бъдат животозастрашаващи.
„Усложненията, за съжаление, са абсолютно нелечими и могат да доведат до трайно инвалидизиране на пациента. Няма какво да доказват тези хора всеки път. Заболяването го има. За съжаление, то просто няма как да изчезне”, обясни ендокринологът д-р Веселина Яначкова.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Въпреки това от здравното министерство отговарят, че срокът за инвалидност е от 1 до 3 години и след това отново трябва лекарска експертиза.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
„Наредбата за медицинска експертиза постановява, че при множествени увреждания, някои от които не са дефинитивни, срокът на инвалидността е от 1 до 3 години в зависимост от характера на увреждането, динамиката на неговото развитие и възможностите за възстановяване”, посочват от ведомството, предаде бтв.
Болните от диабет са настоявали за промяна и са събирали подписи тя да се случи и през 2009 г., но резултат няма.