Без увеличение в цените на болничната помощ, фалитите на лечебни заведения ще продължават. Бюджетът за следващата година предвижда увеличение на парите за здраве, но са необходими още около 50% увеличение, за да се покрият нуждите в здравната система.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Това каза д-р Галинка Павлова, зам.-председател на Българския лекарски съюз.
Д-р Павлова добави, че фалити на болници, липса на специалисти и нередности при търговията с медикаменти са само част от проблемите, с които новият здравен министър ще трябва да се справи. Очакванията обаче са за диалогичност и експертно отношение, без лобизъм, обясни Павлова.
„Много са проблемите и по отношение на финансирането на лечебните заведения, по отношения на организацията на цялата система на здравеопазването, както и по отношение на нормативните документи, които липсват или биват обжалване. Бихме искали да се финализира най-после започнатото от лекарския съюз остойностяване на медицинските дейности и в това число труда на медицинските специалисти, защото как можем да кажем дали стигат парите, когато не знаем колко са ни необходими в системата“, коментира д-р Галинка Павлова, предаде Фокус.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Правилният човек начело на здравното министерство би могъл да се справи с множество проблеми със системата, за други обаче са необходими по-сериозни реформи и политическа воля, каза още д-р Павлова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Тя изрази надежда и електронното здравеопазване, което е един и от приоритетите на новия министър, да стане факт.