Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Алергиите и коронавирусът - какво трябва да знаем

10 април 2020, 07:30 часа • 11497 прочитания

Могат ли да се объркат хората – дали имат алергичен пристъп заради сенна хрема или някакъв друг вид алергия с коронавирус? На този въпрос пулмологът д-р Александър Симидчиев отговори, че например алергичният ринит се проявява и със загуба на обоняние – симптом на COVID-19, но от по-редките – при средно 3 от 10 болни от болестта.

Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците

Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет

Основно трябва да мислим какво е станало преди – дали десетина дни преди нашите симптоми сме се видели с някой, който кашля и киха, може да сме заразени. Но ако не – едва ли. А и алергиите не протичат с температура, подчерта лекарят пред БНТ.

Сама по себе си по принцип алергията не е рисков фактор за заразяване с COVID-19, но може да е при лечение, стана ясно от думите на Симидчиев. Той имаше предвид предписването на медикаменти - да не се появи алергична реакция. И пренасочи към Националния център по заразни и паразитни болести, които правят т.нар. поленов календар. При съмнение, обърнете се към лекар, посъветва Симидчиев.

Маските реално предпазват и от полени, могат да са ефективно средство, заяви Симидчиев, но предупреди – чистете ги, ако са за многократна употреба, сменяйте, ако са еднократни, защото замърсена маска може да предизвика по-сериозни проблеми.

Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев

Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО

Лекарят заяви и, че заедно със свои колеги работи по метод за подаване на кислород без инвазивна интубация, защото след нея се получават усложнения. Още: "Лекари се усъмниха в апаратите за белодробна вентилация"

Що се отнася до тестването на малко над 1000 полицаи, д-р Симидчиев заяви, че има два извода – или че мерките ни са много ефективни, или че носенето на предпазни средства (маски и ръкавици) пази сериозно от зараза. При втория извод, ако се докаже като верен, може да е от голяма помощ за възобновяване на нормалния живот – но като се носят маски и ръкавици от икономически активните и то дисциплинирано. Проблемът е дали ще спазваме правилата или не, заключи лекарят.

Ако не се подходи интелигентно, структирирано, с правилни мерки, може да има пик на зараза с коронавирус и през топлото време. Трябва да има данни, настоя Симидчиев.

Още: "САЩ и Русия почват да разбират все по-болезнено какво означава заразата от коронавирус"

Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика

Още: Tежка, упорита кашлица? Жилав секрет? Няма проблем! Докторите имат решение за противодействие на всички нива

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес