Александровска болница се справя с настоящата ковид вълна. Към момента болницата има свободни легла, включително осем интензивни легла, но има свободни легла и в другите структури, където е ограничен плановият пример и операции.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Натоварването е малко по-малко в болниците, защото Омикрон протича с по-леки симптоми, които достигат до болнично лечение, коментира директорът на Александровска болница Атанас Атанасов пред БНТ.
Той добави, че болшинството от приетите са неваксинирани.
По отношение на тежкото финансово състояние, в което се намира болницата, Атанасов допълни, че на фона на общото финансово състояние на болницата, сметките за ток са сериозно предизвикателство.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Според него трябва да се направи задълбочен анализ за причините за високата цена на тока, но и мерките, които трябва да се предприемат. При всички случаи лечението ,диагностиката и базовите потребности трябва да бъдат осигурени и да се намерят компенсаторни механизми, каза Атанасов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Александровска болница се опитва да прави икономии от всичко, което е възможно, но без да ощетява диагностиката и лечението. Болницата има едни натрупани пресрочени задължения, което е 50% от годишния оборот на дружеството. Това състояние нямало как да бъде преодоляно без външно финансиране и заради това единственият механизъм е търсене на възможност за външно финансиране чрез отпускане на банков кредит. Договорен е кредит в размер на просрочените задължения – 35 млн. лв. с лихва от около 2.5% и обща финансова тежест под 3% за период от 7 години с 6-месечен гратисен период, обясни Атанасов.
Атанасов отбеляза, че има допуснати грешки от мениджмънта на болницата. Нашата цел е в посока да стабилизираме дружеството, да го изведем от това състояние и да гарантираме устойчивото развитие на болницата, изтъкна д-р Атанас Атанасов.
Медицинската помощ се нуждае от доста сериозни промени. Някои от клиничните пътеки са надфинансирани, други са недофинансирани и няма съответствие между реалните разходи и това, което плаща НЗОК. Може да се помисли за такава система, която да определи каква част от медицинската помощ може да се плати или как да става доплащането на нейните разходи, каза още той.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Още: Заварено положение: Пристигащи у нас на 31 януари недоволни, че спазват старите COVID разпоредби