Невъзможно е да се пренебрегнат полезните свойства на чая: от древни времена той е известен като „здравословна напитка“. Но умереността е важна във всичко. Колко чай можете да пиете на ден, без да навредите на тялото си? Руският ендокринолог и диетолог д-р Дария Хайкина дава отговор на този въпрос.
Нормата чай на ден
Лекарят споделя, че нормата за консумация на чай варира. Важен е видът на напитката, нейната концентрация и индивидуалните характеристики на човешкото тяло. Ако говорим за обикновен черен и зелен чай, тогава е допустимо да се пият 3-5 чаши на ден (до 900 ml). Белият чай, както и оолонг с по-ниско съдържание на кофеин, могат да се пият по-често и в по-големи количества, до 6 чаши.
Здравен съвет за деня, 3 февруари: Лекар: Пийте този чай поне 10 дни и вижте какво ще се случи
"Билковите чайове имат своя норма. Лайката може да се пие почти без ограничения. Ментата също, но не бива да забравяме, че тя силно намалява кръвното налягане", казва специалистът.
Лекарят предупреждава, че въпреки ползите от чая не трябва да се злоупотребява от всички, особено от хора с нестабилно кръвно налягане, гастрит и бъбречни проблеми.
Страничните ефекти на напитката включват безсъние, тахикардия, киселини и тревожност. Всичко се дължи на съдържанието на кофеин: твърде силният чай може да съдържа почти толкова активна съставка, колкото еспресото.
Чай от бъз за кашлица: Как точно се приготвя този истински елексир
Друга последица от пиенето на твърде много чай е дефицитът на желязо. Танините пречат на усвояването на елемента.
"Ако пиете чай, опитайте се да не го правите веднага след хранене, а след 1-2 часа. Или още по-добре намалете количеството на чая. В същото време танините са изключително полезно нещо: благодарение на тях получаваме витамин Р “, препоръчва д-р Дария Хайкина.
Полезни свойства на чая
Изследователят д-р Вайсбургер заключава от скорошни проучвания, че пиенето на шест или повече чаши чай на ден насърчава здравословното остаряване. Чаят може да върне еластичността на кожата, а тестовете показват, че подобрява паметта.
Защо чаят от мента се смята, че е най-добър за успокоение
В групи, където редовното пиене на чай е част от начина на живот, като в Япония и Индия, има вероятност хората да доживеят до старост в добро здраве. Експерименталните изследвания показват също, че животните, на които се дават диетични антиоксиданти, включително чай, живеят по-дълго.
Много in vitro изследвания са показали антиоксидантните свойства на черния и зеления чай, както и антиоксидантната активност на полифенолите в чая, според изданието The Health Site.
Допълнителни изследвания показват, че тези антиоксидантни компоненти на чая се абсорбират в кръвта от храносмилателния тракт и действат като антиоксиданти в системите на тялото. Тези открития показват, че пиенето на чай може да помогне за намаляване на риска от сърдечни заболявания, инсулт и рак, често срещани дегенеративни заболявания.
Кои чайове са най-добри за пречистване от токсини
Повечето от полезните свойства на чая са свързани с наличието на флавоноиди. Ако чаят не се съхранява правилно след варене, съдържанието на флавоноиди намалява с времето, намалявайки ползите за здравето. Правилното опаковане след преработка позволява флавоноидите да се запазят две до три години с много леко намаление на съдържанието им и със запазване на полезните им свойствa.
Проведени са много изследвания за определяне на ефектите на компонентите на чая върху когнитивните функции (всички умствени способности и процеси, свързани с познанието, включително: внимание, памет, способност за разсъждение и оценка, логика, решаване на проблеми и вземане на решения, разбиране и др.). Тези проучвания установяват, че компонентите на чая, включително кофеин и теанин, могат да подобрят когнитивните резултати. В допълнение, резултатите от изследванията показват, че компонентите на чая могат да имат благоприятен ефект върху пациенти с болестта на Алцхаймер, която е често срещана сред възрастните хора.Въпреки това, въз основа на изследванията, проведени до момента, е трудно да се заключи дали консумацията на чай наистина може да подобри паметта в по-напреднала възраст.
Това е чай №1 за добро храносмилане
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!