На всеки е известен здравословният минимум от миене на зъбите два пъти дневно. Срамната тайна на много хора обаче е, че пропускат тази важна за здравето задача.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Според стоматолозите, пренебрегването на двукратното миене на зъбите всеки ден може да доведе до най-различни проблеми като разклатени зъби, кървящи венци и дори коронарна болест на сърцето, пише The Daily Mail.
Екип американски стоматолози разкрива накратко какво точно се случва, когато пропуснем измиването.
На първо място е лошият дъх, който сериозно може да увреди социалните ни контакти и да ни дискредитира пред околните. Това води и до натрупване на плака и бактерии върху зъбите. Това от своя страна води до ерозия на емайла и обеззъбяване.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Друг проблем е кървенето на венците, което е свързано с редица инфекции в устната кухина, опасни за цялото тяло. Впоследствие идва и пародонтозата, която води до загуба на зъби.
Неизбежна последица е и оцветяването на зъбите, което също не говори добре пред света за нас и нашата хигиена.
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Исхемичната болест на сърцето е малко известна, но особено рискова последица от вредния навик. Тя се причинява от натрупаните в устната кухина токсини и бактерии, които навлизат по-навътре в тялото и се смесват с кръвния поток. Така се свързват с коронарните артерии и ги запушват, след което се повишава опасността от сърдечен удар.
Специалистите напомнят да не си правим оглушки и да почистваме устната си кухина поне два пъти дневно – преди закуска и преди сън. Те препоръчват използването на паста за зъби с флуорид.
Четката за зъби трябва да се сменя всеки месец, тъй като бързо се замърсява. Вместо зъбите да се търкат назад и напред, четката трябва да се движи леко в кръгови движения.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?