Хората, преживели продължително COVID-19, имат измерими дефицити в паметта и когнитивните способности, които се равняват на разлика от около шест IQ точки, показва изследване, цитирано от The Guardian.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Проучването, в което са включени повече от 140 000 души през лятото на 2022г., разкрива, че Covid-19 може да има въздействие върху когнитивните способности и паметта. Хората с неизлекувани симптоми, които са продължили повече от 12 седмици, са имали по-значителни дефицити в изпълнението на задачи, включващи памет, разсъждения и изпълнителни функции.
Професор Адам Хемпшир, когнитивен невролог в Imperial College London и автор на изследването, казва: „Изобщо не е ясно какво всъщност е „мозъчна мъгла“. Като симптом за нея се съобщава доста широко, но това, което нашето проучване показва е, че „мозъчната мъгла“ може да има връзка с дефицити. Това е доста важно откритие.“
Още: Ендокринолог: Топ 5 на най-добрите храни за мозъка
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Проучването
Последното проучване набира повече от 140 000 участници от първоначалната група на React, която стартира през април 2020г. като едно от най-големите и всеобхватни проучвания за наблюдение на Covid в света. Между август и септември 2022г. на участниците са дадени онлайн когнитивни тестове, предназначени да тестват паметта, вниманието, разсъжденията и други аспекти на функциите на мозъка. Около 3,5% от групата са имали симптоми, които са продължили повече от 12 седмици, а от тях около две трети все още са имали симптоми по време на оценката.
Още: Постковид синдром: Симптоми и колко е опасен всъщност?
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
На участниците е даден тест
Снимка: iStock/Guliver
Анализът установява малки дефицити, които все още се откриват година или повече след заразяването, за тези, които са били заразени и вече нямат симптоми. Разликата в резултатите от тестовете между тези, които са били заразени, и тези, които не са били, е еквивалентна на около три IQ точки, ако им беше даден IQ тест. Тази разлика е малко вероятно да бъде забележима, казват учените. Установено е, че тези пациенти с неразрешени симптоми, които са продължили повече от 12 седмици, имат по-голям дефицит, еквивалентен на шест IQ точки.
Забелязани са по-големи разлики за хората, които имат неразрешени симптоми, продължили повече от 12 седмици (съответстващи на дълго боледуване от COVID-19) и тези, които са били хоспитализирани заради болестта. При тях се наблюдават най-забележимите дефицити, които се разширяват и до по-широк спектър от когнитивни функции. Разликите са също по-големи за тези, които са били заразени с един от ранните варианти на вируса, но не е възможно да се каже дали това се дължи на въвеждането на ваксините и по-доброто лечение.
*Проучването, публикувано в New England Journal of Medicine, може да прочетете: тук
Още: Страните от ЕС са унищожили ковид ваксини за 4 млрд. евро: Колко са в България?