Ново проучване предполага, че колебанията в определен кръвен показател могат да увеличат риска от деменция.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Кръвният показател, който определя риска от деменция
Рутинните проверки на холестерола и триглицеридите обикновено се извършват като част от стандартната здравно-профилактична грижа.
„Колебанията в тези резултати с течение на времето биха могли потенциално да ни помогнат да определим кой е изложен на по-голям риск от развитие на деменция, да ни помогнат да разберем механизмите, по които се развива тя, и в крайна сметка да определим дали изглаждането на тези колебания може да играе роля за намаляване на риска от това заболяване“, казва неврологът Александра Алехина, позовавайки се на резултатите от проучване.
Кардиолог: За сваляне на холестерола яжте този вкусен летен плод
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Учените са анализирали данни от 11 571 души на възраст 60 и повече години, които не са имали предишна диагноза деменция. Изследователите са разделили участниците на пет групи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Резултатите показват, че рискът от развитие на деменция е с 19% по-висок при участниците с най-големи колебания в нивата на холестерола.
Освен това, когато екипът разглежда нивата на триглицеридите, че пациентите в групата с най-висока стойност са имали 23% по-висок риск. Учените не са открили връзка между разликите в "лошия" и "добрия" холестерол и повишения риск от деменция.
Лекар разкри какво трябва да ядете, за да намалите холестерола
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
„Диетата за понижаване на холестерола има за цел да намали приема на наситени мазнини – помислете за сирене, масло, колбаси и бисквити. Увеличаването на приема на разтворими фибри, открити в авокадото, ябълките и овесените ядки, също може да помогне за по-ниски нива на холестерола. Други полезни промени в начина на живот включват избягване на алкохола, отказване от пушенето и упражнения", казва експертът.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!