Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турското здравеопазване се връща към ерата отпреди безразборното предписване на антибиотици

26 септември 2023, 11:29 часа

Турция се връща към „предантибиотичната ера“ поради широко разпространената и ненужна употреба на антибиотиците, което прави лечението на дори прости инфекции все по-предизвикателно. Причината е резистентността, придобита от микроорганизмите. Това заяви експертът по микробиология Шерап Явуз, също така член на Научния комитет за коронавируса към Министерството на здравеопазването на Турция.

Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА

Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи

По думите му антибиотичната резистентност е един от основните проблеми на турското здравеопазване още преди пандемията, пише "Хюриет", цитирани от БГНЕС.

"Като следствие от прекомерната и неподходяща употреба на антибиотици, много заболявания, които трябва да се лекуват с антибиотици, вече не реагират на антибиотична терапия", казва Явуз.

Още: Има ясна дата откога не можеш да вземеш антибиотик без е-рецепта

Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе

Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк

„Пациентите могат да се поддадат на инфекции, понякога дори на прости бактериални инфекции, подобно на ерата отпреди антибиотиците“, отбелязва тя. И добавя: „В Турция тежестта на заболяванията, причинени от резистентни на антибиотици патогени, е изключително висока“, добави Явуз.

Според нея дори при обикновена инфекция лекарите са принудени да хоспитализират пациента и да го лекуват с много по-широкоспектърни антибиотици.

Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!

Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни

„Колкото повече антибиотици се използват, толкова повече расте резистентността. Следователно това, което наричаме рационални антибиотични практики, при които антибиотиците се използват само когато е необходимо, трябва да се прилага енергично в цялата страна чрез интензивни образователни и разяснителни кампании. Трябва да се отделят адекватни ресурси за тази цел, тъй като реално цената е много по-ниска от тази, която би се изразходвала за лечение“, подчерта специалистът.

Още: Нямаш е-рецепта - няма антибиотик или лекарство срещу диабет, предлага МЗ

Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций

Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес