Сънната апнея влияе отрицателно върху сърдечно-съдовата система. Вестник „Express” пише за това коварно заболяване с позоваване на данни от Австралийския институт за изследване на сърцето.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Състоянието, наречено "тихият убиец", повишава нивата на адреналин, което от своя страна повишава кръвното налягане, увеличавайки риска от инфаркти, коронарна артериална болест, предсърдно мъждене, сърдечна недостатъчност и инсулт.
Хората с умерена до тежка сънна апнея също имат по-висок риск от захарен диабет, разстройства на настроението и депресия, главоболие, еректилна дисфункция, загуба на памет и концентрация.
Откриха начин за предсказване на инфаркт години по-рано
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Сънната апнея се характеризира със спиране на белодробната вентилация по време на сън за повече от 10 секунди. Най-често трае 20-30 секунди, въпреки че при тежки случаи може да достигне 2-3 минути и да отнеме до 60 процента от общия нощен сън. При редовна апнея (обикновено най-малко 10-15 в рамките на един час), синдромът на сънна апнея се появява с нарушен режим на сън и съответно сънливост през деня, нарушена памет и оплаквания от намалена работоспособност и постоянна умора.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Тази диета помага при борба с рака
По-рано стана известно, че честите събуждания през нощта могат да бъдат свързани с отклонения в работата на редица органи, включително на щитовидната жлеза, дихателните пътища и сърдечно-съдовата система.
Трябва да се потърси медицинска помощ, ако човек забележи, че се събужда през нощта повече от три пъти в продължение на няколко месеца. Трябва също да сте нащрек, ако редовно хъркате.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?