Хората с вече установена паркинсонова болест ще имат възможност за безплатен преглед при невролог от 20 ноември 2020 г. в рамките на кампанията „Върни си контрола над Паркинсона“. Тя ще се проведе в лечебни заведения в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Русе и Стара Загора. Инициативата е на Българското дружество по неврология (БДН) и Националната организация на хората болни от късен Паркинсон.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Пациентите ще могат да записват своя час на телефон 0894 293 100 за цялата страна. Преглед може да се запише до края на месец ноември, а самото му провеждане ще се уточнява съобразно епидемичната ситуация и графика на лекарите. Прегледите ще се осъществяват при стриктно спазване на всички противоепидемични мерки и са организирани така, че да се избегне засичане на хора пред кабинетите.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Телефонният номер ще бъде активен в рамките на кампанията, а цената за разговор е според индивидуалния тарифен план на всеки потребител със съответния мобилен оператор. На посочения номер пациентите могат да получат допълнителна информация за провежданите в съответния град консултации и да зададат своите въпроси.
Паркинсоновата болест е прогресивно неврологично заболяване, което засяга над 6 милиона души по света. Броят на болните в България е около 12 000 - 13 000 души. 10% от тях или над 1200 са в тежък стадий на болестта. Треморът, сковаността в мускулите, забавянето на движенията, промяната в походката и влошеното обоняние са сред първите симптоми на заболяването.
Повече информация за неврологичните консултации и заболяването може да намерите на www.parkinson.bg и във фейсбук страницата „Живот с Паркинсон“.
За допълнителна информация и въпроси:
Health PR
Анна Ботинова - 0888 345 026 ; a.botinova@healthpr.bg
ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ
-
Паркинсоновата болест е прогресивно неврологично заболяване, което засяга над
6 милиона души в света. -
-
Тя се нарежда на 2-ро място по честота сред невродегенеративните заболявания в глобален мащаб след болестта на Алцхаймер.
-
-
Несръчност на едната ръка, промени в почерка и загуба на обоняние издават рано болестта.
-
-
Заболяването засяга главно мъже и жени над 50 години, но все повече застрашава и по-млади хора.
-
-
Специалистите са единодушни около факта, че паркинсоновата болест се „подмладява” и засяга и хора в активна възраст.
-
-
По-често боледува бялата раса, като болестта засяга 1.5 пъти повече мъжете.
-
-
Средно 10 години от началото на заболяването се навлиза в напредналата форма на заболяването, а в последния стадий – след още 3-4 години.
-
Според епидемиологични данни броят на болните в България е около 12-13 000 души. Над 1 200 от тях или 10% са в тежък стадий на болестта.
-
-
Причините за паркинсоновата болест са все още неизвестни. Дълго се е смятало, че роля имат някои фактори от околната среда, сред които хербициди и пестициди, но все още науката няма точен отговор дали е така.
-
-
В повечето случаи паркинсоновата болест не е наследствена. Въпреки това е установено генетично предразположение към болестна форма близка до болест на Паркинсон. Съществуват малък брой случаи, при които мутации на определени гени причиняват Паркинсон.
-
-
Лекарствата облекчават симптомите на заболяването, но при приблизително 10% от страдащите болестта прогресира до момент, в който контролирането на моторните симптоми чрез прилагане на конвенционални терапии става много трудно или дори невъзможно.
-
-
За болните в късен стадий съществуват модерни терапии, които могат да облекчат състоянието им, но те трябва да бъдат избирани и прилагани с индивидуален подход.
-
-
Диагностиката на пациентите в прехода към късна паркинсонова болест е от изключителна важност, за да запазят качеството си на живот, като приложат терапии, с които да забавят развитието й.
-
-
В България разполагаме с всички възможности за добър контрол на заболяването, които се прилагат и в чужбина. Терапията за късна паркинсонова болест се заплаща изцяло от здравната каса.