В клипове в социалните мрежи - с лекарски престилки и стетоскопи, лекари дават съвети за лечение на сериозни заболявания или пък как да си избелите зъбите. Това обаче често не са истински лекари, а създадени от изкуствен интелект лица. А препоръките им често са неверни.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Могат ли семената от чиа да овладеят диабета?
Твърдение: "Семената от чиа могат да доведат до контролиране на диабета", твърди генериран от изкуствен интелект бот на лекар във Фейсбук. Видеоклипът е гледан около 2,1 млн. пъти, има над 40 000 харесвания, споделен е повече от 18 000 пъти.
Още: Тази напитка може да помогне за контролиране на кръвната захар и да намали риска от диабет
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Проверка на фактите: Невярно
Семената от чиа се радват на голяма популярност, не на последно място и заради големия брой положителни активни съставки, които съдържат. В тях има високи нива на ненаситени мастни киселини и фибри, важни аминокиселини и витамини. Според американско проучване от 2021 г. семената от чиа наистина са полезни за здравето. Хората, страдащи от диабет тип 2 и високо кръвно налягане, са били с много по-ниско кръвно, след като са консумирали определено количество семена от чиа в рамките на няколко седмици. Друго проучване, публикувано през април 2023 г., потвърждава, че семената от чиа имат антидиабетично и противовъзпалително въздействие.
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Семената от чиа следователно биха могли да окажат положително влияние върху здравето на хората, страдащи от различни типове диабет. "Но не става въпрос за лечение", подчертава Андреас Фриче, диабетолог в Университетската болница в Тюбинген. Следователно няма научни доказателства, които да показват, че семената от чиа могат да лекуват диабет или пък да го контролират напълно.
Във видеото не просто се представя невярно твърдение, но и то е представено от фалшив лекар. Многобройни видеоклипове със същите "доктори" могат да бъдат открити в социалните мрежи. Щефан Гилберт, професор в Центъра за дигитално здраве към Медицинския факултет на университета в Дрезден, обръща внимание, че дори и само външният вид на лекаря може да подведе мнозина. "Става дума за използване на авторитета на лекар, който има много сериозна роля в почти всички общества", казва той пред ДВ.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
Още: Тъмният чай помага да се избегне диабет
Могат ли домашните лекове да лекуват заболявания на мозъка?
Твърдение: "Смилането на 7 бадема, 10 гр. захар, 10 гр. копър и приемът им с горещо мляко вечер в продължение на 40 дни лекува всички видове мозъчни заболявания", твърди изкуствено генериран лекар във видеоклип в Инстаграм. Въпросният акаунт има над 200 000 абонати, а видеото е било гледано повече от 86 000 пъти.
Проверка на фактите: Невярно
Рецептата би трябвало да помага за лечението на мозъчни заболявания. Но твърдението във видеото е фалшиво, казва проф. д-р Франк Ербгут, председател на Германската фондация за мозъка. Няма доказателства, че тази рецепта има лечебно въздействие върху мозъчните болести.
Още: Електронната рецепта за антибиотици и лекарства за диабет пак се отлага
В този видеоклип - както и в много други от подобни профили - се вижда изкуствено генерирано лице на лекар, облечен в бяла престилка. Въпреки че професорът Щефан Гилберт казва, че видеоклиповете са лесно разпознаваеми като фалшиви - по статичното изображение на лекаря с движеща се уста и съвсем минимални лицеви движения, професорът обръща внимание на бъдещия потенциал на изкуствения интелект в тази област. "Най-обезпокоително е, че това почти със сигурност ще еволюира до свързването на всички тези процеси в едно. Така че отговорите да се дават в реално време от генеративен изкуствен интелект и да са свързани с изкуствен интелект, който озвучава отговора", посочва той.
Извън видеоклиповете, които могат да се манипулират, изкуственият интелект представлява риск и в други области. Една от тях е т.нар. дийпфейк в медицинската диагностика. В рамките на израелско проучване от 2019 г. учените са успели да създадат няколко компютърни томографски изследвания с фалшиви изображения, доказвайки, че туморите могат да бъдат добавяни или премахвани от снимките. До подобен резултат стига и проучване от 2021 г., което показва как се създава електрокардиограма с фалшив сърдечен ритъм. Чатботовете също могат да бъдат опасни, тъй като отговорите им могат да звучат правдоподобно, дори да са погрешни. "Задавате въпрос и те се представят като дълбоко компетентни. Това е много опасен сценарий за пациентите", казва Гилберт.
Изкуственият интелект играе и положителна роля
Въпреки рисковете от последните години изкуственият интелект играе все по-важна роля в медицината. Така например той помага на лекарите при анализа на рентгенови и ултразвукови изображения, при диагностиката, както и при лечението. Щефан Гилберт вижда не само отрицателните страни на тази технология: "В много страни медицинските консултации са много скъпи или изобщо не са достъпни", обяснява той. "Така че за много хора в много страни достъпът до информация би могъл да представлява огромно предимство." Професорът обаче уточнява, че е важно информацията да е надеждна и точна.
Още: Вреди ли гроздето при диабет?
Гилберт съветва да се проверява кой медицински екип стои зад уебсайтовете, апликациите или профилите в социалните мрежи, които дават съвети. Ако това не може да се установи, най-добре е да се приеме, че не става въпрос за надежден източник.
Източник: Дойче веле
Лекар: Този есенен плод е най-добрият лек при диабет
Какво месо е най-добре да се яде при диабет?
Лекар: Този симптом издава диабет или болна щитовидна жлеза