Терапевтът Виктор Лишин твърди, че скоковете на кръвното могат да бъдат повлияни от стрес или тренировки.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Някои измервания с тонометър и народни методи не са достатъчни. Сигурни ли сте, че сте на прав път?
Скоковете на налягането могат да бъдат предизвикани от различни фактори: от физическо натоварване до сериозно заболяване. За да не се превърне това в сериозна заплаха за здравето, трябва да потърсите медицинска помощ навреме. Основните причини за увеличените цифри на тонометъра бяха изброени в интервю на терапевта Виктор Лишин.
На първо място, това са интензивни ефекти върху тялото: стресов фактор или прекомерна физическа активност. Има два вида реакции към натоварването: повишено налягане и пулс. Това е най-простата причина, поради която кръвното може да се вдигне. Възможно е както едновременно повишаване на налягането и пулса, така и повишаване стойностите само на едното нещо, казва експертът.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Как да се справим с високото кръвно по време на горещините?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Хроничните заболявания, според терапевта, също са способни да причинят нестабилно налягане. По този начин, заради хипертония, коронарна болест на сърцето или диабет, вътресъдовото налягане може да варира. Ефектът върху кръвния поток може да доведе до рязко повишаване на кръвното налягане.
Лекарят отбеляза също, че налягането може да "скочи" не само заради сърцето. Често причините са болки във врата, белодробни, бъбречни или чернодробни заболявания.
Лишин отбеляза, че 30% от хората по никакъв начин не усещат промяната в налягането и всъщност често скоковете могат да бъдат придружени от главоболие, кървене от носа, гадене, замаяност и дори парене в областта на гърдите. Терапевтът предупреди, че възникналите проблеми трябва да бъдат правилно лекувани.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
Топла или студена вода да пием при високо кръвно - какво съветват лекарите?
Първо, трябва да измерите налягането с нужната апаратура. Успокойте се, седнете на стол, пийте течности. Ако скокът е свързан със стрес, използвайте успокоителни, каза лекарят и отбеляза, че преди да вземете лекарства, не трябва да пренебрегвате съветите на специалист.
Виктор Лишин заключи, че ако един час след приема на лекарството налягането не слиза, а напротив, непрекъснато се покачва, тогава трябва да се обадите за линейка. Ако все по-често прибягвате до помощта на тонометър, тогава трябва да потърсите причината и да я лекувате със специалист.
Проблемите с кръвното се увеличават с увеличаване на възрастта. Препоръчително е осъществяването на редовна профилактика, за да не се изпада в крайности
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.