Употребата на палмово масло в храната води до затлъстяване и развиване на хронични болести в световен мащаб, а производството на този „деликатес“ нанася непоправими щети на природата.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Това са основните изводи от доклад, изготвен от експерти на Световната здравна организация (СЗО), който скоро ще бъде огласен.
Авторите на доклада направо сравняват индустрията за производство и продажба на палмово масло с тютюневата и алкохолната промишленост – както по равнището на вреди за здравето и околната среда, така и поради усилията на рекламни агенции и лобисти в преследването на печалба да скрият от потребителя истината.
През 2015 г. в САЩ беше забранено използването на опасни за здравето трансмазнини в хранителните продукти, а през 2018 г. СЗО излезе с аналогична препоръка към целия свят. Експертите от организацията се опасяват,у че производителите на храни просто ще заменят забранените съставки с палмово масло – евтино, но съвсем не по-малко вредно, предаде БГНЕС.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
BBC се запозна със съдържанието на неокончателния вариант на доклада и информира за някои от основните положения в него. Палмовото място заема водещо място при производството на полуфабрикати и готови продукти – основно благодарение на ниската си стойност.
Но съдържанието на наситени мазнини при него е доста по-високо, отколкото в другите растителни масла – и именно поради това мазнините с растителен произход се смятат традиционно за по-малко вредни, отколкото животинските.
Производителите на палмово масло полагат много усилия, за да убедят потребителите в неговата безвредност - или дори ползи за здравето. Въпреки това, доклад на СЗО, основан на 48 научни изследвания, отхвърля тези твърдения.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
По-спeциално, мета-анализ на работата, извършена от експерти на организацията, показа убедителна връзка между увеличаването на потреблението на палмово масло в 23 страни по света и увеличаването на смъртността от коронарна болест на сърцето.
Освен това сред лекарите няма съмнение, че палмовото масло системно повишава нивото на „лошия холестерол“ в кръвта (LDL), което е причина за атеросклероза.
Производството на палмово масло по света се е увеличило от 1995 до 2017 г. малко над четири пъти. Оборотът на индустрията с палмово масло „ражда“ 60 млрд. долара годишно. 85% от производството е в Малайзия и Индонезия.