Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наистина ли чесънът лекува настинка?

14 декември 2022, 11:38 часа

Чесънът е един от най-здравословните зеленчуци. Но за да извлечете максимална полза от него, трябва да го консумирате правилно.

Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА

Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи

Чесънът лекува настинка - мит или реалност е това

Чесънът се използва активно в народната медицина. Със сигурност ще откриете много примери, в които диетолози и лекари препоръчват консумацията му.

Но при консумацията на този зеленчук нормата е важна. Излишъкът от активни вещества може да провокира негативни процеси в организма и различни странични ефекти.

Учени: Чесънът е като отрова за мозъка

Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе

Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк

Основната активна съставка в чесъна е алицин. Този компонент може да се нарече естествен естествен антибиотик. Алицинът убива бактерии, гъбички, паразити, стафилококус ауреус, според Healthline.

За да получите реални ползи, чесънът трябва да се консумира пресен. След топлинна обработка количеството на алицин в него значително намалява.

Определянето на съдържанието на алицин в чесъна е много лесно, тъй като този компонент пряко влияе върху аромата. Ако е слаб, това означава, че няма да има особена полза от консумацията му.

Сутрин или вечер - кога е най-добре да се яде чесън

Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций

Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?

Чесънът има антивирусни свойства, които са доказани от специалисти. Важно е обаче да разберете един прост факт: той е подходящ само за профилактика.

Ако вирусно или инфекциозно заболяване е започнало да прогресира, от консумацията на чесън няма да има и максимална полза. На първо място, става въпрос за профилактика и укрепване на организма.

И основната грешка на мнозина е прекомерната консумация на този зеленчук. В случая могат да се появят проблеми с храносмилателния тракт. Не са изключени и алергични реакции поради прекомерна консумация на чесън.

Кой и защо НЕ трябва да яде чесън?

Важно: Статията не е заместител на балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес