Броят на новите случаи на рак на простатата по света ще се увеличи повече от два пъти през следващите две десетилетия, тъй като по-бедните страни ще настигнат застаряващите по-богати нации. Това се посочва в публикация на списание Lancet.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
"Нашите констатации сочат, че броят на новите случаи годишно ще нарасне от 1,4 млн. през 2020 г. до 2,9 млн. през 2040 г.", се казва в доклада на медицинското списание, базиран на проучване на демографските промени.
Още: След новаторско лечение: Анди Тейлър от Duran Duran вече е с асимптоматичен рак
Изследователите, които стоят зад проучването, заявиха, че нарастването на броя на случаите е свързано с увеличената продължителност на живота и промените във възрастовата пирамида по света.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Ракът на простатата е най-разпространеното онкологично заболяване сред мъжете, като на него се падат около 15 % от случаите. Той се появява най-вече след 50-годишна възраст и зачестява с напредването на възрастта, посочва БГНЕС: Вижте кои мъже са най-застрашени от рак на простатата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
С увеличаването на продължителността на живота в развиващите се страни се увеличава и броят на случаите на рак на простатата, твърдят изследователите. Те подчертават, че политиките в областта на общественото здраве не могат да повлияят на промяната, както това може да стане при рака на белия дроб или сърдечните заболявания.
Наследствените фактори са много по-слабо управляеми, отколкото например тютюнопушенето е в причините за рак на белия дроб. Установена е връзка с теглото, но все още не е известно дали това е пряка причина за рак на простатата.
Изследователите също така заявиха, че здравните власти трябва да насърчават по-ранния скрининг в развиващите се страни, тъй като заболяването често се диагностицира твърде късно, за да се приложи ефективно лечение.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
Още: Лекар: Каква е връзката между витамин D и рак на простатата?