Чесънът е зеленчук, който има много ярък вкус и редица полезни свойства.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
"За много хора консумацията на този продукт може да е ежедневна. Разбира се, в малки количества. Една-две скилидки на ден ще са достатъчни. Прекомерната консумация на пикантни зеленчуци е опасна", казва руският лекар д-р Наталия Балан и изброява 5 типа хора, за които консумацията на чесън всеки ден е задължителна.
Кой трябва да яде чесън всеки ден?
Лекарят споделя, че продуктът вероятно ще бъде полезен за хора, които попадат в следните категории:
- пациенти с хипертония;
- пациенти, които често страдат от настинки;
- хора, които бързо се уморяват;
- тези с повишени нива на кръвна захар;
- тези, които имат проблеми с паметта.
Ето защо трябва да ядете повече чесън
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
"Факт е, че умерената консумация на зеленчука ще помогне, ако не да реши горните проблеми, то поне малко да подобри ситуацията. Включването на чесън в диетата помага за понижаване на кръвното налягане, укрепване на имунната система, ускоряване на възстановяването след физическа активност, понижаване на нивата на кръвната захар и намаляване на риска от развитие на невродегенеративни заболявания", казва специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Лекарят споделя, че има няколко важни уточнения. "Първо: чесънът не е лекарство. Не е възможно да разчитате на пълно възстановяване в резултат на неговата ежедневна консумация. Вторият важен момент: преди да промените диетата си, трябва да се консултирате с Вашия лекар", уточнява експертът.
Кой трябва да внимава с консумацията на чесън?
"Лютият зеленчук може да бъде вреден за някои хора. Ако имате проблеми със стомашно-чревния тракт и съсирването на кръвта, ако хипотонията и хипогликемията се усещат, тогава не трябва да ядете чесън често. Може би в тези случаи има смисъл дори напълно да спрете да консумирате продукта", споделя още д-р Балан.
Други ползи от чесъна
Специалистът споделя и за още няколко ползи от пикантния зеленчук, позовавайки се на научни данни:
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
ползи за черния дроб. Заседналият начин на живот и изобилието от мазни храни причиняват истински удар на черния дроб на човека. Чесънът ще помогне да се коригира ситуацията, тъй като почиства черния дроб от жлъчката от жлъчния мехур, като по този начин предотвратява удебеляването му и образуването на камъни.
Ползи за храносмилателния тракт. Чесънът има благоприятен ефект върху храносмилателния тракт, тъй като стимулира производството на храносмилателни ензими, а също така има положителен ефект върху чревната мускулатура и спомага за нормалното усвояване на храната.
Ползи за косата. Учени от Иранския университет по медицина потвърдиха високата ефективност на чесъна за растежа на косата. Проучванията показват, че прилагането на сок от чесън директно върху скалпа помага за подобряване на структурата, растежа на косата, както и нейната гъстота.
Отслабване с чесън - ето как е правилно да го ядете, за да отслабнете
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!