Съдържанието на прости въглехидрати в белия хляб е една от причините много хора да се въздържат от консумацията му. Тези вещества се усвояват моментално и имат висок гликемичен индекс. Такава храна се счита за допълнително натоварване на тялото, както и за провокатор на наднорменото тегло, според руския диетолог и ендокринолог д-р Екатерина Кузина.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Но въпреки вредата от белия хляб, тя не препоръчва пълен отказ от него и споделя, че има 3 храни, които са по-вредни за кръвоносните съдове - сладкиши, сладка и подсладени кисели млека.
3 храни, които са по-вредни за кръвоносните съдове от белия хляб
“Сладките печива са продуктът, от който трябва да стоите далеч. Освен със захар, печените изделия (освен ако не са домашно приготвени) са пълни с мазнини. Това се отнася за конфитюрите и сладката, между които няма голяма разлика. Някои конфитюри съдържат повече захар от плодовете, а самите плодове са пълни с фруктоза, която възбужда апетита. Трета храна са подсладените киселите млека. Те изобилстват от захар и подобрители на вкуса”, отбелязва ендокринологът.
Лекар: Отказът от хляб води до този дефицит
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Както отбеляза диетологът Екатерина Кузина не трябва напълно да се отказвате от брашното, тъй като брашното съдържа много полезни съставки. Сред тях има и такива, които няма да намерите в други продукти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
"Чрез консумацията на хляб човек получава витамини от група В (важни за сърцето, червата и нервната система), известния антиоксидант витамин Е, калий, магнезий, калций, фосфор, хлор, желязо, ванадий, манган, кобалт и др. Факт е, че редица елементи се усвояват по-добре от хлябните изделия", казва специалистът.
Експертът препоръчва да се даде предпочитание на изделия, произведени от ръжено брашно. Белият хляб е най-добре да се яде препечен или сух и то само в случаите, когато нямате възпаление на стомашно-чревния тракт, казва специалистът.
"Истински склад за полезни елементи е домашният пълнозърнест хляб, без добавки, захар и мая", казва д-р Кузина.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
Преди това кандидатът на медицинските науки, хирургът и онкологът Марк Гадзиан отбеляза , че тези, които предпочитат ръжен хляб, са по-малко склонни да страдат от заболявания, свързани с функционирането на сърцето и кръвоносните съдове.
Умерено изпеченият хляб (не суров, не прегорял) от качествени продукти е важен компонент на правилното хранене, отбеляза още ендокринологът Зухра Павлова.
Лекарят препоръчва „обикновен хляб с мая, включително черен хляб“.
Яде ви се хляб - учени разкриха каква е причината
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!