Руският гастроентеролог д-р Вера Самсонова разкри кой не трябва да яде прясно зеле. На първо място в списъка попадат хората след инфаркт.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Кой не трябва да яде зеле?
Този зеленчук съдържа много растителни фибри, които стимулират чревната подвижност. Консумацията му ще се отрази негативно на хората със стомашно-чревни заболявания.
Включването на зеле в диетата може да провокира чревни колики, каза д-р Самсонова. Според специалиста този зеленчук не трябва да се дава на малки деца. Трябва да се избягва в салати и други ястия по време на обостряне на хроничен гастрит и други заболявания.
Задушено зеле - само опитните домакини слагат тези 4 съставки, за да е по-вкусно
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Пресният зелев сок провокира отделянето на стомашна киселина, която дразни червата и причинява подуване и болка. Лекарят съветва да избягвате употребата на в период на обостряне след инфаркт на миокарда.
Кой може да яде прясно зеле?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Д-р Самсонова е на мнение, че здравият човек може да яде прясно зеле без страх. Този зеленчук съдържа голямо количество фолиева киселина и калий, които укрепват кръвоносните съдове.
Бялото зеле съдържа:
- калций, който укрепва зъбите и костите;
- никотинова киселина, отговорна за освобождаването на енергия по време на обработката на въглехидрати и мазнини;
- витамини от група В (В1, В2, В6), които са отговорни за здравето и красотата на косата, ноктите и кожата, регулират дейността на нервната система;
- калий, който е необходим на човешкото тяло за пълното функциониране на сърдечния мускул.
Червеното зеле съдържа:
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
- висока концентрация на витамини А и С, които поддържат защитните сили на организма;
- витамин К, който има благоприятен ефект върху регенерацията на тъканите;
- голямо количество фибри (съдържанието на хранителни вещества е 2 пъти по-високо, отколкото в бялото зеле). Фибрите са необходими за предотвратяване на запек и диабет, както и затлъстяване и сърдечно-съдови заболявания.
Коментираният зеленчук влияе благоприятно върху метаболитните процеси, има аналгетичен и противовъзпалителен ефект. Диетичните фибри, съдържащи се в него, отлично премахват холестерола от човешкото тяло.
Също така консумацията му помага при бъбречни заболявания, гастрит с ниска киселинност и запек. Укрепва имунната система и действа пречистващо на организма.
Като цяло зелето помага за нормализиране на стомашно-чревния тракт, прочистване на тялото от отпадъци и токсини и намаляване на нивата на холестерола.
“Можете да ядете зеле под всякаква форма и в различни варианти. Например салата от прясно или кисело зеле в комбинация с други зеленчуци, варено или задушено като част от първо или второ ястие“, казва фитнес треньорът и консултант по хранене Тома Шигонцева.
Още: Как да сготвим най-вкусното прясно зеле?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!