Хрупкавите моркови са чудесна алтернатива за здравословна закуска или допълнение към салатата, но те могат до доведат и неочаквани странични ефекти. Важно е да контролирате количеството, което консумирате, в противен случай може да се сблъскате с неприятни последици.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Кога и кой не трябва да яде моркови?
Оказва се, че някои хора могат да развият заболяване, наречено каротинемия, ако ядат твърде големи количества от този зеленчук. Причината за това е изобилието от бета-каротин, който кара кожата на някои хора да стане жълтеникава или светло оранжева.
Експертът по храненето Оливия Тарантино казва, че това се случва, защото бета-каротинът навлиза в кръвта. Бъдете внимателни: ако дланите и краката ви придобият странен жълт оттенък след консумация на зеленчука, ограничете или още по-добре преустановете консумацията му.
Ако пиете сок от моркови – след колко време ще усетите резултати
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
„Ако кърмите, имайте предвид, че редовното ядене на моркови може да придаде на млякото странен вкус на зеленчука. Това се случва най-често при жени, които ядат големи количества от оранжевия кореноплод по време на бременност. Редовната консумация на чесън влияе и на вкуса на кърмата. Някои проучвания също така показват, че може дори да е полезно, тъй като децата по-късно са склонни да възприемат вкуса на тези храни и да ги направят част от диетата си“, казва още експертът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
„Може би не мислите, че алергиите към морков не са много чести, но всъщност всеки четвърти човек в Европа страда от тях . Ако почувствате дразнене на кожата, зачервяване, сърбеж или обрив след консумация на зеленчука, помислете за намаляване на количеството на зеленчука в диетата ви“, споделя още д-р Тарантино.
Но въпреки противопоказанията си, този вкусен зеленчук е полезен не само за очите, но и за здравето на сърцето и кръвоносните съдове.
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
В основната на повечето сериозни сърдечни патологии стои високият холестерол. Но редовната консумация на коментирания кореноплод ще помогне за намаляване на нивата му. Това от своя страна ще предотврати развитието на заболявания като атеросклероза, инсулт и инфаркт.
Зеленчукът е богат източник на калий, а този минерал се изявява като вазодилататор (тоест увеличава притока на кръв и циркулацията). По този начин се постига намаляване на стреса върху сърдечно-съдовата система. В коментирания кореноплод се съдържа и друго здравословно за сърцето вещество – кумарин. Той има способността да предпазва сърцето, намалявайки кръвното налягане.
Oще: Защо сокът от моркови е толкова полезен и как да го пием
Важно: Този материал е само за обща информация и не трябва да се използва като основа за диагноза или медицински заключения. Той не е заместител на балансираното хранене, както и на консултацията със специалист!