Пърженото месо е предпочитано от мнозна пред печеното или вареното.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Според доктор Андрей Беловешкин човешкият мозък е придобил една важна настройка в хода на еволюцията, която влияе върху избора на меню: всяка пържена храна е по-вкусна от варена или сурова.
Експертът пояснява, че храната, която е подложена на предварително пържене или опушване, стимулира освобождаването на допамин.
Този плод може да замести месото - яжте го с мляко
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
"Тайната е проста - можете да изпържите всичко (зеленчуци, месо, риба, сирене и т.н.) и ще стане по-вкусно, защото такава храна според мозъка ни е с по-високо съдържание на калории и е по-лесно смилаема от суровата храна", пояснява д-р Беловешкин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Същевременно той подчертава, че пържените храни натрупват вредни вещества. Това може да се избегне, като се използва една съставка.
Съставката, която намалява вредата от месото при пържене
При пържене се образуват т.нар. крайни продукти на гликирането (AGE), които се наричат AGE („възраст“, добро съкращение от Advanced Glycosylation End-products). Разбира се, те могат да се образуват и директно в тялото при нарушена обмяна на въглехидрати, но само от храната в организма постъпват до 10% от AGEs.
Лекар: Тези два вида олио увеличават риска от деменция
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
Попадайки в тялото ни, те активират специален рецептор, наречен RAGE (Receptor of Advanced Glycosylation End-products). Неговото активиране води до увеличаване на възпалението в тялото ни. Това обяснява защо варената риба подобрява здравето, а пържената - не.
"Има тайна как да направим месото по-вкусно и по-опасно, защото реакцията на гликиране протича между захарите и аминокиселините. Трябва да добавите захар към месото и да запържите! Цялата тайна на "Патица по пекински" например е мариноването в мед или сладко", споделя диетологът.
Той препоръчва по-щадящите методи на готвене (ал денте, варене, задушаване, продължително готвене на ниска температура, ферментация и т.н.).
Дори най-жилавото месо ще се топи в устата, ако го поръсите с това
"И ако говорим за въглехидрати, тогава щадящото готвене също има много предимства - от по-нисък ГИ до по-добро запазване на полезните компоненти“, добавя д-р А. Беловешкин.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!